Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Bu cadde tapulu arazim’ diyerek 4 şeritli yolu kapattı

Samsun'da 4 şeritli yolu tapulu arazisi olduğu gerekçesiyle hafriyat dökerek kapatan vatandaş, caddeyi sebze bahçesi yapmayı planlıyor.

Samsun'un İlkadım ilçesinde oturan İbrahim Akbulut, Gençlik Caddesi'nin bin 550 metrekarelik bölümünün kendisine ait olduğunu öne sürerek 2 yıl önce yolun bir şeridini trafiğe kapattı. Bir şeridi 2 yıldır kapalı olan caddenin 2 Mayıs'ta diğer şeridini de trafiğe kapatan İbrahim Akbulut, bazı yetkililerin ricası üzerine kapattığı şeridi açtı. Akbulut, aradan 1 ayı aşkın süre geçmesine rağmen sorun çözülmeyince bu sabah yolun tamamını tekrar trafiğe kapattı.

Sabah saatlerinde iş makinesi getirip yola hafriyat döktüren Akbulut, yolun kendi arazisi olduğunu ve bundan sonra arazisini sebze bahçesi yapacağını söyledi. Yolun kapandığını gören ve şaşkınlıklarını gizleyemeyen sürücüler ise geri dönmek zorunda kaldı.

"BURAYI SEBZE BAHÇESİNE ÇEVİRECEĞİM"
Yolun kendisine ait olduğunu ifade eden İbrahim Akbulut, "Bu yol benim tapulu malım. İnsanları fazla bunaltmayayım diye yolun bir caddesini kapatıp diğerini açık bırakmıştım. Ama 10 seneden beri en ufak bir gelişme, bir cevap yok. Vatandaştan da özür diliyorum zaten büyük bir kısmı da bana hak veriyor. Takdir milletin. Karşı cadde iki yıldan beri kapalı Burası da herhalde ömür boyu kapalı olur. Burası benim sebze bahçemdi, yeniden sebze bahçesine çevireceğim. Burada bin 550 metrekare arazim var. Hazine malı diyorlardı burayı ama gitsin tapuya sorsunlar. Ben tapuyla görüştüm de buraya geldim. Burada 1 metrekare Hazine malı yok" dedi.

BÜYÜKŞEHİR'DEN DAVA

Samsun'da 4 şeritli yolu 'tapulu arazim' diye hafriyat dökerek kapatan İbrahim Akbulut'a karşı tüm iyi niyetin sergilendiğini söyleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, "Şahıs sürekli kamu yolunu tahrip edip trafiği tehlikeye düşürüyor. Gerekli tutanaklar tutuldu ve hukukçularımız harekete geçti" dedi.

Trafiğin en yoğun noktalarından biri olan Samsun'un İlkadım ilçesi Gençlik Caddesi üzerindeki yola sabah saatlerinde iş makinesi getirip yola hafriyat döktüren İbrahim Akbulut için Samsun Büyükşehir Belediyesi harekete geçti.

"NE KOPARIRSAM MANTIĞI İLE HAKKKI OLMAYAN TALEPLERLE GELİYOR"
Şahsa tüm iyi niyetin gösterilmesine ve hakkı olan talebin kendisine verilmesine rağmen tutarsızlık sergilediğini belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, "O bölge ile daha önceden yapılmış koruma amaçlı bir imar uygulaması çalışması vardı. İmar uygulamaları daha sonra iptal edildi. Davayı açan da İbrahim Akbulut idi. Dava açıldıktan sonra uzunca bir süre sürüncemede kaldı. Biz de kendisi ile konuşup anlaşmak istedik. İstedik ki hem vatandaşımız mağdur olmasın hem de şehrin imajını etkileyen sorun çözülsün. Çalışmalarımızı yürütürken de İbrahim Akbulut'un lehine sonuçlandırmak için çok çaba harcadık. İlkadım Belediyemiz ile ortak bir çalışma yürüterek planlarını geçirip onaylattık ve uygulama aşamasına geldik. Kat talebi oldu, biz de bölgedeki katlara uygun kat verdik ama İbrahim Akbulut, yine olumsuz yaklaştı. Talep katın artırılması yönünde oldu. Fakat katın artırılması onaylanmadı. Yer üçüncü derece sit alanında olduğu için Kurul onayına gerek var. Kurul onayına gönderdiğimizde de 5 kat uygun bulundu. Önce anlaştık ama sonradan yine ne oldu ise katı artırın talebi oldu. Sürekli değişen taleplerle karşılaşıyoruz. Önce tamam deniliyor anlaşılıyor ardından bir bakıyorsunuz yine durum değişmiş. Sürekli belediyeden hakkı olmayan talepler ile geliyor. Ne koparırsam mantığı ile hareket ediliyor ama biz belediye olarak kanunlar çerçevesinde hareket etmek zorundayız" diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR HAREKETE GEÇTİ
Yolun kesinlikle kapalı kalmayacağını belirten Albayrak, "Yol açılacak. Çünkü resmi kayıtlarda Büyükşehir Belediyesi de Hazine'de o parsele hissedar. Şahıslar bu durumu kabul etmeseler de resmi olarak bunlar kayıtlı" ifadesini kullandı.

Hafriyat dökülüp kamu yoluna sürekli zarar verildiğini söyleyen Albayrak, "Bu konuda gerekli soruşturmayı başlattık. Sürekli yola hafriyat döküp hem kamu yoluna zarar veriliyor hem de trafik güvenliği tehlikeye düşürülüyor. Gerekli çalışmaları hukukçularımız başlattı" açıklamasını yaptı.
Kapatılan yol ise belediye ekipleri tarafından hafriyatın kaldırılması ile yeniden trafiğe açıldı.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Bu cadde tapulu arazim’ diyerek 4 şeritli yolu kapattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN