Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu halılar akrep ve yılan gibi zehirli hayvanlara karşı koruyor

’te üretilen a, akrep ve yılan gibi zehirli hayvanlara karşı koruyor. Genç kızların ürettiği Kıl halılara başta olmak üzere tüm ülkelerinden talep yağıyor.

'in kırsal mahallelerinde genç kızların bünyesinde yaptıkları yoğun talep görüyor. Dünyanın bir çok ülkesine ihraç edilen halıları en çok ülkeleri alıyor. Saraylarda kendisine yer bulan ve Anadolu da üretilen kıl halılara rağbetin sebebi ise, yılan, akrep ve benzeri zehirli hayvanların bu halılardan kaçmasıdır.


El dokuma halı öğretmeni Zeliha Şahin kıl halıları birçok ülkeye ihraç ettiklerini belirterek, " ürettiğimiz kıl halıları bir çok ülkeye ihraç ediyoruz. Kıl halılara Özellikle başta olmak üzere Arap ülkelerinden çok talep var. Dubai'deki saraylara çok gönderdik. Şuanda 15 miz var bu sayı kışın daha çok artıyor. Bu kız öğrenciler dokudukları halılara karşılık ücret alıyor. Hem ekonomik özgürlüklerini kazanıyorlar hem de kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılıyorlar. Bir halıyı tecrübeye göre 7-10-15 gün arası yapıyoruz. Tasarımını onlar gönderiyor bizde ona göre yapıyoruz" dedi.


"Yılan ve akreplerden koruduğu için talep var"
Kıl halıların özelliğinin akrep ve yılan gibi zehirli hayvanlardan koruması olduğunu belirten Şahin, "Bu halılar eskiden çöl çadırlarında çok kullanılırdı. Sebebi ise zehirli hayvanlara karşı korumasıdır. O günden kalan bir kültürdür. Şimdi bile saraylarında bu kıl halıları kullanıyorlar" diye konuştu.
Halı dokumacılığı yapan kadınlar ise, bu işi severek yaptıklarını, burada hem vakit geçirdiklerini hem de ailelerine ekonomik destek sağladıklarını ifade ettiler.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bu halılar akrep ve yılan gibi zehirli hayvanlara karşı koruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN