Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu hikâyenin asıl kahramanı kim?

Murat Can Çiçek’in başarı hikâyesi diğerlerinden çok farklı. Doğumunda doktor hatası nedeniyle Cerabrel Palsy hastalığına yakalanan Muratcan, yürüyemiyor, konuşmakta ve ellerini kullanmakta güçlük çekiyor. Ancak tüm engellere rağmen Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ne yüzde yüz bursla girdi. 3 yıl önce 50 bin başvuru arasından YGA'ya seçildi. Google’ın açtığı özel bursu kazandı, şimdi üstün başarı ile mezun olduğu okulundan Kaliforniya Üniversitesi’ne doktora eğitimine gidiyor.  Övgülerin sahibi Muratcan olsa da aslında bu bir “birlikte başarma” hikayesi. Her anında onun yanında olan, ilkokul yıllarından itibaren oğlunu kucağında taşıyarak okula götüren, onunla 4 yıl boyunca üniversite yurdunda kalan annesi Nilgün Hanım sizce de yılın annesi olmayı hak etmiyor mu?

Murat Can Çiçek'in yaşam öyküsü bilinenlerden oldukça farklı, hayat ona her adım attığında bir engel çıkartmış, o ise vazgeçmeden ileriye gitmeyi sürdürmüş. Doktor hatası yüzünden 'Cerabrel Palsy' rahatsızlığıyla dünyaya gelen Murat Can, yürüyemiyor, konuşmakta ve ellerini kullanmakta güçlük çekiyor. Karşısına çıkan engeller sadece hastalık kaynaklı değil. 'Okula gidebilir' raporu almasına rağmen 2 sene okul kaydı yapılmadı. Ancak annesi Nilgün Hanım'ın oğluna verdiği eğitimler Muratcan'ı öyle geliştirdi ki okuma-yazmayı söktü okula 3. sınıftan başladı.

Her adımında yanında oldu

Muratcan, liselere giriş sınavında derece yaparak İstanbul'a gitmeye hak kazandığında annesi Nilgün Hanım da bavulunu toplayarak onunla birlikte yollara düştü. Muratcan'ı her gün okula kucağında taşıyan Nilgün Hanım, oğlunun hep arkasında durdu. Muratcan, lisenin ikinci yılında TÜBİTAK'ın düzenlediği 'Araştırma Projeleri Yarışması'nda birincilik kazandı. Kendisine en uygun mesleğin 'Bilgisayar Programcılığı' olduğunu keşfeden Murat can, lisede sözel eğitim almasına rağmen Bilgisayar Mühendisliği okumak için kolları sıvadı ve Özyeğin Üniversitesi'nin düzenlediği 36 saatlik 'Bilgisayar Oyun Atölyesi 5' yarışmasında üstün başarı göstererek, yüzde yüz bursla okuma hakkını elde etti.

55 yaşından sonra İngilizce öğreniyor

Muratcan Google'ın engelli öğrenciler için sağladığı bursu almaya hak kazandı. Eylül'de Amerika'ya gidiyor, University of California'da yapay zeka üzerine doktora yapacak. Kaliforniya'ya oğluyla birlikte gidecek olan Nilgün Hanım, 55inden sonra İngilizce öğrenmeye başladı. Murat Can'ı okuluna götürebilmek için araba kullanmayı da öğreniyor.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu hikâyenin asıl kahramanı kim?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN