Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu köye anahtarı olmayan giremiyor

Rize'nin İkizdere İlçesi Başköy Köyü'nün Cimil yaylasında çok miktarda kırmızı benekli alabalık avlanması üzerine ilginç bir tedbir alındı. Köyden geçen yayla yolunu kilitli bir çelik kapı ile ulaşıma kapatan, anahtarlarını da sadece köyde aracı olanlara dağıtan Başköy sakinleri yabancıların araçlarıyla yaylaya gitmesini ve kaçak alabalık avını önledi.

ÇELİK KAPI İLE YOLU ULAŞIMA KAPATTILAR
Cimil yaylasındaki ırmakta yaşayan kırmızı benekli alabalıkların ağlarla kaçak olarak avlandığını fark eden Başköy köyü sakinleri, çareyi yolu çelik kapı ile kapatmakta buldu. Bunun üzerine köyün içinden geçen yola kilitli çelik kapı yaptırıldı, anahtarı da çoğaltılarak sadece aracı olan köylülere dağıtıldı. Üzerinde, 'Balık avı yasaktır' yazısı bulunan ve gün boyu açık kalan kapı hava kararınca kilitlendi, gece araçları ile köyden geçerek yaylaya çıkmak isteyenler de engellendi.
"ANAHTARI OLMAYAN GEÇEMEZ"
Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan kırmızı benekli alabalıkları korumak için kapı yaptırarak tedbir aldıklarını, köyün her tarafına da 'Balık avı yasaktır' tabelaları astıklarını anlatan Orhan Gençalioğlu, ?Gece gelip yaylaya çıkıyorlar ve balık avlıyorlar. Biz de kapı takarak önlem aldık. Arabası olanlara anahtar dağıttık. Arabasıyla gelenler kapıyı açıp geçiyor, olmayan da dışarda kalıyorö dedi. Köksal Özer ise, ?Buraya bekçi bile koysak yinede geçenler oluyordu. Kırmızı benekli alabalık avı yasak ve bu yasak devam ettiği sürece kapı da kapalı kalacakö diye konuştu. Gece köye gelenlerin ağ atarak balıkı avladıklarını belirten Erol Saral' da, ?Yaya olarak gelen balık avcılarının gecişine izin vermiyoruz. Kırmızı benekliyi koruyacağızö diyerek kararlılıklarını dile getirdi.
ÇAMLIHEMŞİN'DE KÖPRÜ ÜZERİNE KAPI TAKILMIŞTI
Benzer bir olay Çamlıhemşin İlçesi Meydan Köyü?nde yaşanmış, yaylaya gitmek için Fırtına Deresi üzerine yaptırdıkları yaya köprüsünden geçen bazı kişilerin kırmızı renkli alabalıklara ve şimşir ağaçlarına zarar verdiğini gören köylüler, köprü üzerine kilitli bir kapı yaptırarak yabancıların geçişini engellemişti.


EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu köye anahtarı olmayan giremiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN