Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kurban bıçaklarını robotlar üretiyor

Bursa’da robotlar tarafından yapılan kaliteli bıçaklar, kurban bayramının vazgeçilmezi oldu. Bursa'da üretilen kaliteli bıçaklar dünyanın 13 ülkesinde de mutfakları süslüyor.

Bursa'da Pirge bıçak firması tarafından geliştirilen ilginç yöntemle robotlar bıçak üretimine destek vermeye başladı. 136 senedir 6 kuşaktan bu yana dünyaya Bursa bıçakları imal eden firma, üretimine bir yenilik daha kattı.
100'ün üzerinde çalışanı ile 4 kıtaya ihracat yapan Pirge Firması'nın Sahibi Ömer Pirge, "Yılda 2,5 milyon bıçak üretimi gerçekleştiriyoruz. Bu robot bıçak zımparalama tesisiyle beraber elle yaptığımız işlemleri kademe kademe robota aktarıyoruz. Bu robotla birlikte işlemlerimizi bir standarda geçirmeyi hedefliyoruz. Çalışan sayımızda eksilme olmadan kapasitemizi arttırıyoruz. İnsanın yerine robot koymuyoruz. Robottan öğrendiklerimizi insana aktarıyoruz. Robottan öğrendiklerimizle beraber işçiliklerimizi de değiştiriyoruz. Robot bize 3 vardiyada 9 kişilik iş yapıyor. Bu da 3 bin 500 civarında bıçak üretime destek vermektir. Robotun ve insanın iyi taraflarını kombine ederek verimliliği arttırıyoruz" dedi.
Kurban Bayramı'nın Pirge bıçakçılık için 6 ay önce başladığını ifade eden Pirge, "Şubat ayından itibaren hummalı bir çalışma yürütüyoruz. Şu anda 13 ülke bizim bıçaklarımız ile kurban bayramına girecek. Türkiye'de de birçok zincir marketlerde Pirge ürünlerini bulmak mümkün. Avrupa'ya ihracat çalışmamız kurban bayramının bitimiyle beraber yılbaşı için olacak. Avrupa'da ise 10 ülkeye ihracatımız var. Avrupa'nın 12 ülkesine 450 bin adet ürün ihraç ettik. Geçtiğimiz sene bu sayı 350 bin civarlarındaydı" diye konuştu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
  • HER ZAMAN
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kurban bıçaklarını robotlar üretiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN