Bu lokomotif dünyada tek

Amasya’da kömür madeni işleten bir firmada bulunan 1910 model iki tekerli buharlı lokomotif, dünyada modelinin tek örneği olarak gösteriliyor.

Lokomotifin sergilendiği Eski Çeltek Kömür İşletmesi'nin müdürü Rıza Arabacı, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Almanya yapımı buharlı lokomotifin II. Dünya Savaşı sırasında cephane taşınmasında kullanıldığını söyledi. İşletme bahçesinde sergilenen üç lokomotiften 105 yıllık olanın, müzecilerin dikkatini çektiğini belirten Rıza Arabacı, "İşletme olarak araştırdık. Böyle bir lokomotif Avrupa'da hatta dünyada yok" dedi.

DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK
Lokomotifin özelliklerini anlatan Arabacı, "İşletmemize gelmesi II. Dünya Savaşı'ndan sonra. Cephede mermi götürmüş, cephane götürmüş. Devlet Demir Yolları'ndan gelmiş bize. 1970'li yıllara kadar ocaklardan kömür nakli yapıyormuş bu lokomotif. Bu lokomotif iki tekerli, iki mazılı dediğimiz dünyada iki tane örneği vardı. Müzecilerin tabiriyle. Bir tanesi Güney Amerika'daydı. Onun akıbetini bilmiyorlar. Sadece bizimkinin kaldığını söylüyorlar. Dünyada iki mazılı, bu ebatta, bu ufaklıkta tek lokomotif olarak bulunmakta" diye konuştu.

ALMAK İSTEYEN ÇOK...
Ellerindeki buharlı lokomotif ile diğer dizel lokomotifin benzerlerinin değişik müzelerde olduğunu, 1910 model lokomotif için ise yurt içi ve yurt dışından teklifler geldiğini anımsatan İşletme Müdürü Arabacı, "Yaklaşık 200 bin dolar, 300 bin dolar fiyat teklif eden müzeler oldu. 'Yerine biz iş makinesi verelim' diyen müzelerde oldu. Ama biz maden müzesinde sergilemek üzere elimizde tutuyoruz. Yıllık bakımlarını yapıyoruz. Maden müzesi açıldığına inşallah sergileyeceğiz" şeklinde konuştu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu lokomotif dünyada tek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN