Bu mantarın fiyatı eti geçti

Karaman’da büyük ilgi gören ve afrodizyak özelliği olduğu belirtilen 'dolaman' mantarını toplamak isteyen vatandaşlar, adeta arazilere akın etti.

Hemen her yerde yetişebilen ancak oldukça nadir bulunan bir tür olan dolaman, özellikle Karaman ve yöresinde vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. İlkbahar ile birlikte genellikle gruplar halinde mantar toplamaya çıkan vatandaşlar, topladıkları mantarı, evde tüketiyor ya da semt pazarlarında kilosu 60 TL'den satıyor. Görünümüyle patatesi andıran dolaman mantarı, tadıyla etten farksız bir lezzet sunuyor. İhracata giden dolaman mantarının kilo fiyatı ise 120 dolara kadar çıkıyor. Toplanan dolaman mantarları, toptancılar tarafından Dünya'nın bütün ülkelerine ihraç ediliyor. Karaman'da bulunan Karadağ'ın etekleri dolaman toplayan vatandaşların akınına uğruyor. Karadağ'ın eteklerindeki ovada yediden yetmişe herkes dolaman arıyor. Yaklaşık 80 yıldır bu bölgede toplandığı belirtilen dolaman mantarı, Mart ayının sonları ile Nisan ayının sonuna kadar toplanıyor. Öte yandan, bu yıl yağışların az olması dolaman mantarının az çıkmasına neden oldu.
"ET GİBİ LEZZETLİ"
Evinde ailesi ile birlikte yemek için hafta sonları dolaman mantarı topladığını söyleyen Nevzat Ermiş, "Dolaman, Mart ile Nisan aylarının sonuna kadar olur. Yağışlar bol olursa çok olur ama yağış olmazsa az olur. Ben bunu çocukluğumdan beri topluyorum. Nasıl toplanacağını babamdan öğrendim. Bunun ticaretini yapanlar da var ama ben ticaretini yapmıyorum. Bulduklarımı eşimizle dostumuzla yiyorum. Çok olursa da Avrupa'daki akrabalarımıza falan gönderiyorum. Bunu sade olarak da kavurabilirsin, et gibi de kavurabilirsin, sebzeli de kavurabilirsin. Aynı zamanda mangalını da yapabilirsin. Yani 3-4 çeşit pişme şekli vardır. Dolaman mantarının fiyatı şuanda eti sollamış durumda. Kilosu 55-60 lira civarında satılıyor" dedi.
"DOLAMAN MANTARINI HERKES BULAMAZ"
Hafta sonları araziye dolaman mantarı toplamaya çıktığını anlatan Mustafa Çelebi de, "Dolaman mantarı aynı patatese benzer ve Nisan aylarında çıkar. Tadı çok güzeldir. Kırmızı et kalorisindedir. Bunun suni olarak yetişme şekli yoktur, tohumu yoktur. Bu işte bu mevsimlerde ancak yer altında yetişmektedir. Bulması çok zordur. İşte aşağı yukarı bir günde bir kilo, eğer yağış olmazsa o da zordur. Genelde bu Karaman bölgesinde dolaman çıkar. Bunun bir ismi daha var kimi yerde keme diye geçer. Yurt dışına ihraç ediyorlar. Bazen toplanan yerlere alıcılar geliyor, orada alıyorlar ve toplu bir şekilde de yurt dışına gönderiyorlar" diye konuştu.
"AVRUPALI DOLAMAN MANTARINI ÇOK SEVİYOR"
Vatandaşların topladıkları dolamanı satın alarak yurt dışına ihraç ettiğini söyleyen Ramazan Andaç da, "Dolaman Nisan, Mayıs ayına kadar sürer. Mart'ta başlar. Ondan sonra ben tüccar olarak almaya gelirim köylüden vatandaşların topladığından. Geçen yıla göre bu sene dolaman yok denecek kadar az. Bu nedenle de fiyatı üçe katladı. Geçen yılda 15 ila 20 arası gidiyordu. Bu sene 65-70 arası. Avrupa'ya ihraç edildiğinde de soğuk havalara konulup oralardan da 120 dolara kadar Avrupa ülkelerine gidiyor. Yalnız biz buralarda ekseriyet halktan alıyoruz. Kendimiz de buluyoruz da şimdi halktan toplayınca daha güzel para ediyor. Antalya gibi turistlik yerlerde bu daha güzel satılıyor" dedi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu mantarın fiyatı eti geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN