Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burnuyla yazdığı kitabı engellilere hediye edecek

Aydın'da rahatsızlığı nedeniyle ellerini ve ayaklarını kullanamayan Mustafa Erol, burnuyla bilgisayar kullanmayı sağlayan bir metot geliştirdi. 3 yıldır engellilerin toplumsal hayatta yaşadığı sıkıntıları yazmaya çalışan Erol, kitabını 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engellilere hediye edecek.

Aydın'ın Efeler ilçesinde yaşayan 34 yaşındaki Mustafa Erol, doğumda oksijensiz kalması nedeniyle "serebral palsi (beynin bir bölgesindeki hasar nedeniyle ortaya çıkan kas kontrol yetersizliği) hastası olarak dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitiren Erol, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 2 yıllık Halkla İlişkiler ve 4 yıllık İşletme bölümlerini tamamlayarak büyük bir başarı örneği sergiledi.

KİTABIYLA TOPLUMSAL MESAJ VERECEK
Azmiyle yaşama tutunan Mustafa Erol, burnuyla bilgisayar kullanmayı öğrenerek bu farklı bir metoduyla engellilere örnek oldu. 3 yıldır engellilerin günlük yaşamı ve karşılaştıkları sıkıntılarını konu alan kitabını yazmaya devam eden Erol, 250 sayfasını tamamladığı bu kitapla "Ben engelli halimde kitap yazabiliyorken, sağlıklı insanlar daha fazla şeyler yapabilir" mesajını vermeyi amaçlıyor. Şimdiye kadar eğitimini tamamlayabilmek için kitabına fazla vakit ayıramayan Erol, kitabını yılsonuna kadar tamamlayıp 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde kendisiyle aynı kaderi paylaşanlara armağan etmeyi hedefliyor.

AKÜLÜ ARABASI CUMHURBAŞKANINDAN
Yaşama sıkı sıkıya bağlanan Mustafa Erol, "Kendi hayatımı yazıyorum. İyi bir yazar olmak istiyorum. Cumhurbaşkanımız bana akülü araba göndermiş. Bunu çok istiyordum ve bu yüzden çok mutlu oldum. Fenerbahçe'yi çok seviyorum. İstanbul'da maç izleyeceğim" diyor.

400'E YAKIN KİTAP OKUDU
Hayatını oğluna adadığını ifade eden baba Mehmet Emin Erol da, oğlunun üzülmemesi için hemen her isteğini yerine getirmeye çalıştığını söyledi. Oğlu burnuyla bilgisayar kullanmaya başlayınca herkes gibi kendisinin de çok şaşırdığını ifade eden Erol, oğlunun çok azimli bir insan olduğuna işaret etti. Oğlunun çoğu insanın yapamadıklarını başardığın kaydeden Erol, "Mustafa, bugüne kadar 400'e yakın kitap ve ansiklopedi okudu. Bunun yanı sıra kitap yazmaya da çok heves etti ve bilgisayar istedi. Üzülmesin diye bilgisayarı aldık. Biz dahil hiç kimse kullanabileceğine ihtimal vermiyordu. Azmetti ve burnuyla klavyenin tuşlarına basarak yazı yazmaya başladı. Bugüne kadar 3 yılda yaklaşık 250 sayfalık kitap yazdı. Ellerini kullanamayan oğlumuzun bu azmi herkesi şaşırttı. Kitabın az bir kısım kaldı. Tamamlanmasının ardından bastıracağız. Oğlumun engellilerin yaşamını ve sıkıntılarını anlattığı bu kitabın topluma örnek olacağını düşünüyoruz. Okuduğu için kitaba fazla vakit ayıramamıştı. Derslerine ağırlık vermişti. Şimdi tamamen kitaba odaklandı. 3 Aralık Dünya Engelleriler Günü'ne kadar kitabı tamamlayıp, bastırmayı istiyoruz" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN HEDİYESİ SEVİNDİRDİ
Azmiyle tüm engellilere örnek olan Mustafa Erol'un ailesini telefonla arayan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, engelli genci ve ailesini tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, anne Hatice Erol'un isteği üzerine Mustafa için akülü engelli aracı hediye etti. Erdoğan'ın Mustafa'ya gönderdiği hediye, Aydın Valisi Erol Ayyıldız ve eşi Dr. Dilek Didem Ayyıldız tarafından aileye teslim edildi. Erol, Erdoğan'ın kendisi gönderdiği hediyeyi alınca büyük sevinç yaşadı.

FENERBAHÇE'Yİ CANLI SEYREDECEK
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakın ilgisi nedeniyle büyük şaşkınlık yaşayan Erol ailesi, Vali Erol Ayyıldız'a Mustafa'nın koyu bir Fenerbahçe taraftarı olduğunu iletti. Mustafa'nın, İstanbul'da onyanacak bir Fenerbahçe maçını izlemeyi çok istediğini öğrenen Vali Ayyıldız, Mustafa'nın bu isteğini hemen yerine getirdi. Ayyıldız'ın devreye girmesiyle Mustafa Erol, ligin dokuzuncu haftasında oynanacak Fenerbahçe-Galatasaray maçını çok görmek istediği Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda canlı olarak izleyebilecek.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Burnuyla yazdığı kitabı engellilere hediye edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN