Buz gibi havada denizden haç çıkarttılar

Hz. İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü nedeniyle Yeniköy’de düzenlenen haç çıkarma töreninde 3 genç, buz gibi havada denize atlayarak haçı çıkartmak için yarıştı. Boğaz Kiliseleri Metropoliti İrineos'un haçı denize attığı sırada ise bir kişinin barış güvercini uçurduğu görüldü.

Hristiyan inancına göre Hz. İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıldönümü nedeniyle Sarıyer'deki Yeniköy Panayia Kilisesi ve Rum Mektebi Vakfı'nda tören düzenlendi. Ünlü tarihçi İlber Ortaylı'nın yanı sıra çok sayıda katılımın olduğu törende yapılan ayinin ardından cemaat, ilahiler eşliğinde Sait Halim Paşa Yalısı sahiline yürüdü. Kilisedeki ayini yöneten Boğaz Kiliseleri Metropoliti İrineos, ardından dualar eşliğinde sahile geldi. Burada İrineos, dualar eşliğinde elindeki haçı denize attı. İrineos'un haçı denize atmasının ardından yarışa katılan 3 genç de denize atladı. Birbirleriyle kıyasıya mücadele eden gençlerden Manoli Minaol, haçı denizden çıkartarak, öptü.
Denizden hacı çıkartan Manoli Minaol, "8 yıldır Yeniköylü olarak çok mutluyum. Burada atlamak büyük bir keyif, her şey çok şükür yolunda ve haçı aldım. 3 sene öncesine nazaran deniz çok soğuk fakat dış etkenler olduğu için o kadar etkilemedi" dedi.
Metropolit İrineos ise, "Her 6 Ocak günü İstanbul Rum Ortadoksu Hristiyanlarının yaşadığı tüm sahillerde, Hz. İsa'nın vaftizinin anısına yapılan bir törendir. Aynı zamanda denize haç atılarak denizin ve balıkçıların bereketi için dua ediyoruz" ifadelerini kullandı.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Buz gibi havada denizden haç çıkarttılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN