Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cami cemaatine sinevizyonla hutbe

Elazığ'da bulunan Saray camisinin bodrum katında 4 farklı noktaya kurulan projektörler sayesinde, cemaat üst katta vaaz ve hutbe veren imamı rahatlıkla takip ediyor.

Elazığ'da İl Müftülüğü'nce hazırlanan proje kapsamında, Saray Camisine 4 adet projektör yerleştirilerek sinevizyon sistemi kuruldu. Kent merkezinde bulunan camiye cemaatin yoğun olarak gelmesi nedeniyle alt kata yerleştirilen sinevizyon sistemi sayesinde, cemaat vaazları daha rahat dinliyor. Elazığ Müftülüğü olarak camilerin daha fonksiyonel hale gelmesi ve her durumdaki vatandaşlara daha güzel hizmetler sunulması açısından çeşitli çalışmalar yapıldığını aktaran İl Müftüsü Peyami Güngör, sinevizyon sayesinde vaizin yaptığı konuşma ve imamın verdiği hutbeyi cemaatin daha rahat dinleme imkanına kavuştuğunu söyledi.
Cami cemaatinin hizmetine sunulan sinevizyon hakkında bilgi veren Müftü Güngör, "Yakın zaman içinde başlattığımız saray camimizde alt katında bulunan cemaatimizin yukarıda vaizin yapmış olduğu vaazı izlemesi ve bir de hutbe verirken imam hatibin hutbesini dinlemesini temin etmek maksadıyla sinevizyon yoluyla yukarıdaki görüntüyü aşağıya veriyoruz. Tabi bundan gayemiz cemaatimizin hem dinlediği kişiyi görmesi, hem vaaz edeni, hutbe okuyanı görmesi ve bire bir temas şeklinde kendisi takip etmesi açısından önem kazanıyor. Bu daha da etkili oluyor" dedi.

DAHA ETKİLİ OLUYOR
Bu sistem sayesinde alt katta bulunan cami cemaatinin dinlediği konuşmaların ve hutbelerin etkisinin arttırdığının altını çizen Güngör, "Burada ilk etap da vatandaş tarafından bir yanlış anlaşılma da oldu. Sanki namaz kıldıran imam hatibin de görüntüsünün verildiği söylendi. Böyle bir şey yoktur. Çünkü bu dini açıdan da sakıncalıdır. Dolayısıyla namaz kıldırırken imamın görüntüsü verilmiyor. Sadece imamın hutbedeyken ve vaaz verirken görüntüsü veriliyor" diye konuştu.

"SARAY CAMİSİ İÇİN ASANSÖR PROJESİ VAR"
Saray Camisini daha fonksiyonel hale getirmeyi düşündüklerini ifade eden Güngör, şunları kaydetti:
"Yakın zamanda başlatmayı düşündüğümüz engelli vatandaşlarımıza ve yaşlılarımıza hitap etmek üzere bir asansör projemiz var. Şu anda keşfi tamamlandı. Maddi kaynağını da bulduğumuz zaman bunu da gerçekleştireceğiz. İzzet paşa camimize daha önce rampa yapmıştık. Rampa ile engelli kardeşlerimiz rahatça İzzet Paşa camimizin avlu kısmına kadar girerek ibadetlerini yapıyorlar. Tabi ki Saray camimize rampa yapmak, merdivenler yüksek olduğu için mümkün olmuyor. Buraya da asansör yapmaya karar verdik. Yakın zaman içinde de bu projemizi gerçekleştirmeyi düşünüyoruz."
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Cami cemaatine sinevizyonla hutbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN