Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çamlıca Camisi havadan görüntülendi

İstanbul'da yapımına 25 ay önce başlanan Çamlıca Camisi inşaatında 6 minareden 5'inin betonarme inşaatı tamamlandı. Yapımı tamamen biten 90 metrelik ilk minarenin 14 ton ağırlığındaki çelik külahı kurşunla, alemi de altın varakla kaplandı. Caminin kapalı bölümünün üstünü kapatacak olan dev kubbenin ise yapımına başlandı. İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, "Camiyi söz verdiğimiz gibi 2016 yılının Kadir gecesinde hizmete açacağız" dedi.

Çamlıca'da temeli 6 Ağustos 2013 yılında atılan Çamlıca Camisi inşaatı hızla sürüyor. Yaklaşık 500 kişinin gece gündüz çalıştığı cami inşaatında şu ana kadar 6 minareden 5'inin avlu bölümünün, müze bölümünün, sanat galerilerinin, kütüphanenin, konferans salonun ve otopark bölümlerinin kaba inşaatları tamamlandı. Diğer bölümlerdeki kaba inşaat çalışmalarının da önümüzdeki aylarda tamamlanması bekleniyor. Caminin kuzey bölümünde tamamlanan 90 metre uzunluğundaki bir numaralı minareye çelikten yapılan külahı takıldı. Toplam 14 ton ağırlığındaki külah kurşunla kaplandı.

DEV KUBBENİN YAPIMINA BAŞLANDI
İnşaatın önemli bir adımı olan caminin kapalı bölümünün üzerini kapatacak dev kubbenin ise yapımına başlandı. Kubbenin yapılacağı yere inşaat planı gereği iskeleler kurulurken çalışmaların büyük bir titizlikle yürütüldüğü öğrenildi. Kapalı bölümde büyük kubbenin yanı sıra çeşitli boylarda 39 kubbe daha bulunacak. Caminin avlu kısmında 21, 'son cemaat' adı verilen caminin giriş kısmında ise 9 kubbe bulunacak. Cami kompleksinde toplam 70 kubbe bulunacak.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK CAMİ KOMPLEKSİ
Cumhuriyet tarihinin en büyük cami kompleksi olacak şekilde planlanan tesiste kaba inşaatın sonuna yaklaşılmasıyla birlikte ince işçilikler için ekipler oluşturulduğu belirtildi. Camiyi süsleyecek hat yazıları ,cami süslemeleri ve mermer işçilikleri için ayrı ayrı oluşturulan ekiplerin, Türkiye'nin çeşitli illerinde 10 ayrı atölyede çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi. Hazırlanan eserlerin kaba inşaatların tamamlanmasıyla şantiyeye getirilerek hızla yerlerine takılacağı öğrenildi.

HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ
Kaba inşaatı yaklaşık 125 bin metrekare alanda devam eden caminin havadan yapılan çekimlerinde kompleksin artık ortaya çıkmaya başladığı görülüyor. Daha önceden bir şantiye görünümündeki alanda artık minareleri ve kubbeleriyle dev bir caminin yükseldiği fark ediliyor. Caminin 100 metre yüksekliğindeki minarelerinden müthiş bir İstanbul manzarasının görüldüğü göze çarpıyor.

2016 YILI KADİR GECESİNDE HİZMETE AÇILACAK
2016 yılının kadir gecesinde hizmete açılması planlanan cami bittiğinde Türkiye'nin en büyük cami kompleksi olacak. Cami 50 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği şekilde planlandı. 6 minareli camide 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin yer alacağı bir müze ile 3 bin 500 metre kare büyüklüğünde bir sanat galerisi olacak. Kompleksin içinde ayrıca sanat atölyeleri, kütüphaneler ve konferans salonları bulunacak.


EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Çamlıca Camisi havadan görüntülendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN