Çözüm süreci bal üreticilerine de yaradı

Muş’ta, çözüm süreciyle vatandaşların kullanımına açılan Şenyayla, Ordulu arıcıların uğrak yeri haline geldi. Daha önce şiddetli çatışmaların yaşandığı Şenyayla’ya arı kovanlarını bırakan arıcılar, çözüm sürecinin devam etmesini istiyorlar. Çözüm süreci Muş’ta yaylaları şenlendirdi. Uzun yıllar şiddetli çatışmaların yaşandığı ve sık sık operasyonların yapıldığı Şenyayla bölgesi arıcıların mekanı haline geldi. Çözüm süreci ile birlikte kullanıma açılan Şenyayla bölgesi, Ordulu arıcıları ağırlamaya başladı. Ordulu arıcıların tercihi olan Şenyayla, artık arı vızıltısı ile inliyor.

Çözüm süreciyle Şenyayla'ya gelerek arıcılık yaptıklarını ve birinci derecede tercihlerinin Muş olduğunu belirten Mahmut Çiçek, huzurun devam etmesini istediklerini söyledi. Bölgenin arıcılık için verimli olduğunu ifade eden Çiçek, "Ben Ordu Kabataş ilçesi Eceli Mahallesindenim. Gelemiyorduk, belli bazı yerler yasaktı, girilmesi güvenliğe uygun değildi ve izin alamıyorduk. Ama bu senelerde hamd olsun Allah'a her şey serbest oldu, güzel olacak inşallah" dedi.
Uzun yıllardır doğuda arıcılık yaptığını vurgulayan Çiçek, "Barış süreci ile birlikte kapalı olan yaylalar yeniden açıldı. Açılan yaylalar arıcılık yönünden çok verimli. Huzurun devam etmesini istiyoruz. Huzur devam ederse bizler bu bölgelere her zaman geliriz" şeklinde konuştu.
Çözüm sürecinin devam etmesini istediklerini sözlerine ekleyen arıcılar, huzur ve barışın bal veriminden daha önemli olduğu dile getirdiler.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm süreci bal üreticilerine de yaradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN