Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ''Cumhurbaşkanına hakareti basın özgürlüğü saymak dünyanın hiçbir yerinde yoktur''

15.09.2015 | 14:49

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Mescid-i Aksa'daki her ihlal ve işgal hareketi ateşle oynamaktır. İsrail şuanda ateşle oynuyor. Bu işgal ve ihlal politikalarını bir kez daha şiddetle kınıyorum. İsrail yönetimine açık bir çağrı yapıyorum. Bu provokasyonları derhal durdursunlar" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya girerek Filistinli vatandaşlara saldırılarına ilişkin sert açıklamalarda bulundu. Kalın, İsrail yönetimini uyararak, saldırıları durdurması çağrısında bulundu.
Kıble camii olarak da bilinen Mescid-i Aksa Külliyesi içindeki bölüme Müslümanların girişini engelleyen İsrail askerlerinin onlarca Filistinli vatandaşının yaralanmasına neden olduğunu hatırlatan Kalın, "Bunun amacının ne olduğunu biliyoruz. İsrail yönetimi, El Halil kentinde Hazreti İbrahim Camii'nde yaptıkları gibi Mescid-i Aksa'nın da belli bölümlerini zamansal ve mekansal olarak taksim etmeye çalışmaktadır. Böylece oraya aşırılıkçı Yahudi yerleşimcilerinin girmesini meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Bunlar yapılırken İsrail askerlerinin koruması altında, kirli postallarıyla Mescid-i Aksa'nın pak topraklarına, halılarına, camilerine ayak basmalarını şiddetle kınıyoruz. Özellikle de Musevi yeni yılına yani 'Roş Aşana'ya girdiğimiz şu günde böyle bir provokasyona gidilmesi İsrail'in yerleşim ve işgal politikalarına devam etmesi, mevcut İsrail yönetiminin barış konusundaki gerçek niyetini de açıkça ortaya koymaktadır" ifadelerini kullandı.
"İSRAİL ATEŞLE OYNUYOR"
"Mescid-i Aksa'daki her ihlal ve işgal hareketi ateşle oynamaktır. İsrail şuanda ateşle oynuyor" diyen Kalın, "Mescid-i aksa bizim ilk kıblemizdir, bütün Müslümanların kutsal mekanıdır. Yüzlerce yıl bu topraklarda Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanlar barış ve huzur içerisinde yaşadılar, birarada yaşama kültürünü orada inşa ettiler. Bu coğrafyayı kültürün, medeniyetin, sanatın, ticaretin merkezi haline getirdiler fakat maalesef Kudüs tarihi boyunca iki karanlık dönem gördü: Birisi Haçlı işgalleriydi, birisi de son yıllarda işgal altındaki Kudüs'ün yaşadıklarıdır. Bu işgal ve ihlal politikalarını bir kez daha şiddetle kınıyorum. Buradan da İsrail yönetimine açık bir çağrı yapıyoruz. Bu provokasyonları derhal durdursunlar. Mescid-i Aksa Müslümanlara ait kutsal bir mekandır, onun kutsiyetini korumak herkesin görevidir" açıklamasında bulundu.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN TELEFON DİPLOMASİSİ
Bu çerçevede son iki gündür yoğun bir telefon diplomasisi yürütüldüğünü belirten Kalın, konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Hamas lideri Halid Meşal ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban-ki Moon ile görüşmeler yaptığını belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün ve yarın Ürdün, Suudi Arabistan, Fas krallarıyla görüşmelerine devam edeceğini bildiren Kalın, İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) üye ülkelerle konunun yakından takip edileceğini vurguladı.
"İŞGALLERE, ZULÜMLERE RAĞMEN FİLİSTİN'E DESTEK ARTIYOR"
Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ilk kez Filistin bayrağının dalgalanmasını "sevindirici bir gelişme" olarak nitelendiren Kalın, "Bütün işgallere, zulümlere rağmen Filistin'in haklı davasının uluslararası toplumda gördüğü desteğin her gün artıyor olmasıdır. Bu çerçevede 10 Eylül günü BM Genel Kurulu'nda üye olmayan gözlemci ülke statüsüyle Filistin bayrağının çekilmiş olması, sevindirici gelişmedir. Bu, Filistin davasına uluslararası toplumun verdiği desteği de çok açık bir şekilde teyit etmektedir. Bundan duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek isteriz" dedi.

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

BİZE ULAŞIN