Dayısı babası, yengesi annesi oldu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın‘Koruyucu Aile’ projesi kapsamında dayısı ve yengesiyle 7 yıldır birlikte kalan Hasan, kendisine sıcak yuvanın kapılarını açan dayı ve yengesini anne ve baba olarak benimsedi.

Eskişehir'de 18 yaşındaki Hasan, annesi ve babasının kendisini bırakmasının ardından çocuk yuvasında kalmaya başladı. Bir süre sonra anneanne torunun çocuk yuvasında kalmasını istemeyerek yanına aldı. Annenenin ölmesi üzerine yeniden yalnız kalan Hasan'ı dayısı Hilmi Karagöz yanına aldı. 7 senedir dayısı Hilmi, yengesi Özlem Karagöz ile birlikte alan Hasan'ın bir de kardeşi var. Dayısı Hilmi'nin anaokula giden oğluna ağabeylik yapan Hasan, şuanda 11. sınıf öğrencisi. Evde dayısı ve yengesine yardım eden Hasan, kardeşinin de derslerine destek oluyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 'Koruyucu Aile' projesi kapsamında dayısının yanına sıcak bir yuvaya kavuşan Hasan, artık dayısına baba, yengesine ise anne gözüyle bakıyor. Ev hanımı olan yenge ile bir özel şirkette şoförlük olan dayının tek isteği ise Hasan'ın okulunu bitirerek iyi bir meslek sahibi olması. Diğer yandan Hasan'ın anne ve babasının bugüne kadar oğullarını aramadığı veya görmeye gelmediği öğrenildi.
"YENGEMİ DAYIMI ANNE BABAM GİBİ GÖRDÜM"
Çocuk evlerinde aile sıcaklığıyla tanışmayı bekleyen onlarca çocuğun olduğunu belirten Hasan, duygu ve düşüncelerini şöyle anlattı:
"Ben buraya gelene kadar 7 yıl oldu. Yunus Emre Meslek Lisesi Elektrik Güvenlik dalında okuyorum. Yengemi, dayımı anne ve babam gibi gördüm. Beni hayata bağladılar. Okuttular, büyüttüler. Birde kardeşim var. Ağabey kardeş gibiyiz. Oyun oynatıyorum, ödevlerine yardım ediyorum. Şuanda yurtta kalan çocuklarında inşallah bir koruyucu aileleri olur. Onlarda sıcak bir yuvada sevgiyi tadarlar."
"TOPLUMA DELİKANLI KAZANDIRMAK İÇİN YANIMIZA ALDIK"
Hasan'ın dayısı 7 senedir beraber kaldıklarını ifade ederek, "Daha önce ananesi bakıyordu. Ondan biz topluma bir delikanlı kazandırmak için yanımıza aldık. Oğlumla da ağabeyli kardeşli olarak büyüdüler. Beraber oyun oynuyorlar" diye konuştu.
"ANNE OĞUL GİBİ OLDUK"
Hasan'ın kendilerine geldiğinde 11 yaşında olduğunu belirten yenge Özlem Karagöz ise, duygularını şu şekilde anlattı:
"Geldiğinde 11 yaşındaydı ve okuma yazma bilmiyordu. 7 yıldır yanımda. Bizim ilişkimiz akraba ilişkisinden çok anne oğul ilişkisine döndü. Bağırsam da, kızsam da kendi evladımmış gibi uyarıyorum. Dayısından daha çok benimle ilgilenir. Her derdini benimle paylaşır. Yanımıza geldiğinde çocuktu. Onu bu hale getirebilmek, bir şeylerin karşılığını almak çok güzel bir duygu. Biz Hasan'ı yanımıza almadan önce Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından verilen 6 haftalık bir eğitim aldık. Eğitimde çocuklara nasıl davranmamız gerektiğini, onların duygusal yaklaşımlarının nasıl olacağını gibi konuları gördük."
"HERKES KORUYUCU AİLE OLMALI"
Çocuk yuvalarında sıcak bir aile şefkatini bekleyen onlarca çocuk olduğunu hatırlatan yenge Karagöz, "Bence herkes koruyucu aile olmalı. Hasan'ı ilk aldığımız zaman Çocuk Esirgeme Kurumuna gitmiştik. O zaman beni gördükleri zaman 'anne' diye hep bir ağızdan söylemeleri beni hayattan kopartmıştı" diye konuştu.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Dayısı babası, yengesi annesi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN