Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğru üniversite tercihi nasıl yapılır?

Üniversite seçimi konusunda öğrenciler için büyük önem taşıyan tercih döneminin konu alındığı ‘’Tercih Zirvesi’’ değişik okullarda görev yapan birçok rehber öğretmenin katılımıyla gerçekleşti. Tercih dönemi, kariyer planlamaları ve üniversite seçimi konularının ele alındığı ‘’Tercih Zirvesi’’ İstanbul Kültür Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi.

TERCİH YAPARKEN GERÇEKÇİ OLMAK ÖNEMLİ
Tercih dönemine gelindiğinde doğru tercih yapmanın öneminden söz eden Kültür Koleji Kültür Fen Lisesi Rehber Öğretmeni Dilek Ateş üniversite sınavının öğrencileri kendi içinde sıralayan bir sınav olduğunu belirtti. Öğrencilerin, tercihlerinde istedikleri bölümü tercih etmelerinin önemli olduğunu ancak doğru tercih noktasında daha gerçekçi davranarak aldıkları puanlara göre seçim yapmaları gerektiğini belirten Ateş, ''Öğrenciler doğru tercihte öncelikle yerini çok iyi bilmeli'' dedi. Seçilecek üniversitede birden fazla noktaya dikkat etmek gerektiğini söyleyen Ateş, ''Tercih yaparken kendi puan dilimine, sıralamasına bakarak tercih yapıyoruz. O aşamada da puanının biraz aşağısında biraz da yukarısında pay bırakarak tercih yapıyoruz. Bu sisteme göre yaptığımız tercihlerde bugüne kadar açıkta kalan öğrencimiz olmadı'' dedi.
Tercih döneminde ailelere de büyük görev düştüğünün altını çizen Ateş, ailelerin bu aşamada çocuklarını iyi tanıması gerektiğini ancak bu şekilde onlara yardımcı olabileceklerini belirtti. Ailelerin tercih döneminde mutlaka çocuklarının yanında olması gerektiğini söyleyen Ateş, '' Çünkü çocuklar bu dönemde ne yapacaklarını bilemiyorlar. Aileler onlara hem üniversite konusunda hem de girecekleri bölümlerle ilgili aydınlatıcı bilgiler verebilirler. Üniversiteleri gidip dolaşabilir, meslek mensuplarından bilgi alabilirler'' diye konuştu.
ALTI ÇİZİLECEK NOKTA ''BEN NE OLMAK İSTİYORUM?'' SORUSU
Tercih döneminin öğrencilerin hayatlarının şekilleneceği meslekleri seçtikleri önemli bir süreç olduğunu söyleyen psikolojik danışman ve rehber öğretmeni İlknur Alkan, '' Burada altını çizeceğim nokta 'Ben ne olmak istiyorum?' Öğrencilere, hangi mesleği icra ettiklerinde mutlu olacakları ve insanlara faydalı olacakları konularında kendilerini tartmalarını öneririm'' dedi. Öğrencilerin tercih döneminde rehber öğretmenlerden, üniversitelerden bilgi almalarını öneren İlknur Alkan, tercih dönemi öncesinde de bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi.
Anne babaların bu dönemde bilinçli olması gerektiğini vurgulayan Alkan,'' Veliler kendi olmak istedikleri meslekler yerine öğrenci ne olmak istiyor, hangi alanlarda yeteneği var gibi konularda öğrencilere destek olmalılar. Öğrenciye baskı yaparak veya kendi ulaşamadığı noktaları öğrencilere önererek, yeri geldiğinde çocuklarını o yönde kanalize ederek bir gidişat çizmeleri doğru değil. Çünkü öğrencinin anne babası gibi bir yeteneği veya isteği olmayabilir. Bu konuda ailelerin çocukların yanında olması gerektiğini düşünüyorum'' diye konuştu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğru üniversite tercihi nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN