Doktorun insansız deniz araçları çöp topluyor

İzmir'de işyeri hekimi 47 yaşındaki Altan Koltan, balık tutmak için arkadaşlarının da yardımıyla insansız deniz aracı yaptı. Bu aracı geliştirip denizcilik fuarlarına katılan Dr. Koltan Ergonomi Arge Merkezi'ni kurdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin talebi üzerine boğazın dar bölgelerindeki çöpleri toplamak için yeni bir projeye imza atan Dr. Koltan, "Çöp toplayan insansız deniz araçları, büyük teknelerin yüzdüğü yerlerde yüzebildiği gibi İstanbul Boğazı'nda bağlı olan teknelerin de aralarına girebiliyor ve hiçbir tekneye zarar vermiyor" dedi.

İzmir'de yaşayan doktor Altan Koltan, balıkçılık ve modelcilik hobisini birleştirip arkadaşlarının da yardımıyla insansız deniz aracı yaptı. Uzaktan kumandayla kontrol ettiği deniz aracıyla 'Sırtı' adı verilen yöntemi kullanarak 4 saat boyunca balık avlayan Dr. Koltan, aracı geliştirip bir de atölye kurdu. Ergonomi Arge Merkezi'ni de açan Koltan, projelerine burada hayat verdi. Karşılaştığı eksiklikleri gideren Koltan, üretimini yaptığı araçlarla denizcilik fuarlarına katıldı ve yoğun ilgi gördü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin talebi üzerine farklı bir projeyi hayata geçiren Dr. Koltan, "3 yıldır insansız deniz aracı imalatıyla ilgili çalışıyoruz. Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bir proje yürütüyoruz. Bu proje, deniz yüzeyinde biriken çöplerin insansız deniz araçlarıyla toplanmasına yönelik. Uzun ve yorucu bir proje oldu ama nihayetinde bitti, kendilerine teslimini yaptık. Biz bu teknelerden önce yine uzaktan kumandalı balık tutma amacıyla tekneler yapıyorduk. Bu tekneler büyük teknelerle yapılan işleri yapan ve kıyıdan balık tutma hobisine hizmet eden teknelerdi. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden çöp toplamayla ilgili bir talep gelince çalışmalarımızı bu yönde sürdürdük. Zorlayıcı da olsa dünyada eşi benzeri olmayan bir ürünü yapmak bizim çok hoşumuza gitti. Istakoz adını verdiğimiz çöp toplayan insansız deniz araçları, büyük teknelerin yüzdüğü yerlerde yüzebildiği gibi İstanbul Boğazı'nda bağlı olan teknelerin de aralarına girebiliyor ve hiçbir tekneye zarar vermiyor. Enine açılıp kapanan düzenekle dar alanlardaki çöpleri toplayabiliyor" dedi.

İKİNCİ PROJEDE GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANILIYOR
İlk projedeki insansız deniz aracının açıktaki çöpleri toplayıp kıyıya getirdiğini, kıyıdaki çöplerin toplanması için de 'Caretta' adını verdikleri ikinci bir araç geliştirdiklerini kaydeden Dr. Koltan, "Boğazda yüzlerce belediye görevlisi ellerindeki kepçeyle kıyıdan çöp toplamaya çalışıyor, bunun daha güvenli yapılmasına yönelik bir çalışma talep edildi. Bunun üzerine 'Caretta' adlı bir başka proje yaptık. Bu yaptığımız yeni model, güneş enerjisiyle çalışıyor, kıyıdaki bir görevli aracı denize bırakarak kıyıdaki çöpleri toplayıp güneş enerjisi panelinin bulunduğu bisikletteki çöp kutusuna atıkları bırakıyor. Bu açıdan da tüm kıyılarda kullanılabileceğini düşünüyoruz. Atölyemizi ilk açtığımız günden beri ülkemizde yapılan denizcilikle ilgili fuarlara katılıyoruz. Ürünlerimiz çok ilgi çekti. Fuarlar sayesinde Türkiye'de tanındık bunun yanında yurt dışından da ilgi gördük. Yunanistan ve Kuveyt'ten de ilgi gördük, hatta geçen yıl Kuveyt Başbakanı'na da bir insansız deniz aracı sattık. Balık tutmak için yaptığımız tekneler şu an dünya denizlerinde yüzdürülüyor" diye konuştu.

BALIK TUTAMAYINCA GELİŞTİRMİŞ
Deniz aracı üretimine nasıl başladığını anlatan Dr. Koltan şunları söyledi: "Balık tutmayı çok seven biri olarak, balık tutamamaya başlayınca bir tasa söz konusu oldu. O tasa daha sonra tasarıya dönüştü. Denizcilik ve tekneciliğe olan merakım nedeniyle balık tutmak için kullanılan insansız deniz aracı geliştirdik. Karadeniz'den Antakya'ya kadar teknemizi kullanan dostlarımız var."
İlerleyen dönemlerde, denizde çalışan iş makineleri üretmeyi hedeflediğini dile getiren Dr. Koltan, bunun yanında deniz dibinde temizlik yapan ve arama kurtarma çalışmalarında kullanılabilecek insansız deniz araçları üretmeyi de düşündüğünü bildirdi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Doktorun insansız deniz araçları çöp topluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN