Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dozerle orman katliamı yapıyorlar!

Çanakkale Belediyesi dozerle orman katliamı yaptı.

Çanakkale Belediyesi, şehrin arıtma tesislerindeki atıkları için 14 yıldır yapmadığı atık depolama alanı için ormanlık alanı seçti. Ormanlık alanda yüzlerce ağacı köklerinden kırarak, kopararak yol açma çalışması yaptı.

D9 Dozeri olarak bilinen iş makinası ile günlerce çam ağaçlarını parçalayarak, topraktan kopararak açılan yollar tam bir sorumsuzluk ve çevre katliamı örneği olarak ortaya çıktı.

Çanakkale Belediyesi, 10 yılı aşkın bir süredir çeşitli atıkları ve özellikle şehrin atıksu arıtma istasyonundan çıkan çamurları cezaevi arkasındaki araziye, ÇTSO arazisine atıyordu. Sorumsuzluk yıllarca sürerken şimdi de hafriyat döküm alanı oluşturmak bahanesiyle yüzlerce çam ağacı telef edildi.

Valilikten suç duyurusu

İş makinasının üzerinde yazan Çanakkale Belediyesi çevreden geçenlerin dikkatinden kaçmadı. Çam ağaçlarının katledilmesinden bir süre sonra ise Çanakkale Valiliği gelen ihbarların gerçek olduğunu tespit etti. Bu tespit öncesinde ise dozer apar topar kaçırıldı. Ancak vatandaşların çektiği ve youtube da yayınlanan görüntüler valilik için önemli bir delil olarak dosyaya konuldu. Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Orman alanında yol açma çalışması yapılmasının izinsiz yapıldığı ve ağaç katliamı yapılarak çevreye zarar verildiği için savcılığa suç duyurusu yapıldı.

Çanakkale'nin bir çok yerinde hafriyat atıkları gelişigüzel araziye atılıyor. Çanakkale Belediyesi'nin hafriyat atıkları yönetimi konusunda hiçbir çalışma yok. Ne konuyla ilgili mevzuata uyuyor, ne de uyulması amacıyla ciddi bir çalışma yapıyor.

Oysa bu konuyla ilgili 2004 yılında buyana yürürlükte olan bir çevre mevzuatı var. Belediye geçen 12 yıl boyunca ciddi hiçbir adım atmadı. Belediye sınırlarındaki tüm atıkların toplanması, taşınması ve bertarafı belediyelerin sorumluluğundayken, Çanakkale Belediyesi'nin bu konuda attığı ciddi bir adım yoktu. Atıklar cezaevi arkesi denilen araziye, ÇTSO'nun arazisine atılıyordu.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Dozerle orman katliamı yapıyorlar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN