Dükkanında sanat yapan bakkal

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde 20 yıldır mahalle bakkalı işleten Yusuf Aslansofuoğlu, işyerinde küçük bir tezgahta çakı ve çekiçle yaptığı taştan heykelciklerle ilgi topluyor.

Kadirli'ye bağlı 7 Mart Mahallesi'nde 20 yıldan bu yana bakkallık yapan 45 yaşındaki Yusuf Aslansofuoğlu, mesleğinin yanı sıra sanatsal üretimi ile de dikkat çekiyor. Çocukluk yıllarında çamurdan ev ve arabalar yaparak başladığı sanat merakını, bugün taştan heykelcik ve tarihi eser maketleri yaparak sürdüren Aslansofuoğlu, heykeltıraşlık veya güzel sanatlar üzerine hiçbir eğitim almadığı dile getiriyor.

KİREÇ VE KİL TAŞI KULLANIYOR
Bakkal dükkanında boş zamanlarında yaptığı heykelcikler ve tarihi eser biblolarına gösterilen ilginin kendisini mutlu ettiğini dile getiren Aslansofuoğlu, yaklaşık 30 yıldan bu yana çeşitli gazete ve dergilerin yanı sıra tarih kitaplarında görmüş olduğu tarihi süs ve ev eşyalarına bakarak, kireç ve kil taşından eserlerin bire bir aynısını yaptığını belirtiyor.

"HAYALİM, İLERİDE BİR SERGİ AÇMAK"
Aslansofuoğlu mahalleli arasında kendisine; 'Diplomasız Heykeltıraş' lakabı takıldığını, şu ana kadar yaklaşık 250 civarında eser yaptığını ve arkeolojik kazılarda ortaya çıkmış olan tarihi objelerin birer minyatürünü yapmaya devam edeceğini belirtiyor. Yusuf Aslansofuğlu, "İleride birebir aynısını yaptığım tarihi objelerden oluşan bir de sergi açmak istiyorum. Bu da benim en büyük hayalim" dedi.

"MÜŞTERİLER TARİHİ ESER SANIYOR"
Heykeltıraşlık merakının nasıl başladığını da anlatan Aslansofuoğlu, açıklamasını da şöyle sürdürdü;
"10 yaşındayken katı çamurdan arkadaşlarıma oyuncak ev ve araba yapardım. Yaşım ilerledikçe yumuşak kireç taşından yapmaya başladım. Daha sonra tarihe merakım olduğu için Anadolu'nun değişik yerlerinde kazılarda çıkmış ve gazete ve dergilerde yer almış tarihi eserleri taklit etmeye başladım. Şu anda mahalle bakkalı işletiyorum. Bakkalımın bir köşesinde bu merakımı devam ettiriyorum. İlk defa gelen müşteriler bakkalda sergilediğim ve benim yaptığım bu heykelcik ve bibloları tarihi eser zannediyor. Benim yaptığımı söyleyince de oldukça şaşırıyorlar. Bu iş üzerine de hiçbir eğitim almadım. Zamanım oldukça ömrüm yettikçe taşlara şekil vermeye devam edeceğim" dedi
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Dükkanında sanat yapan bakkal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN