Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekmeğini buzdan çıkartıyor

60 yaşındaki balıkçı, Çıldır Gölü’nde oğlu ve yeğeninin yardımıyla eksi 20 derece soğuğa aldırış etmeden yaklaşık 5 kilometre yol kat ederek geldikleri gölde buzu kırarak balık tutup ekmeklerini kazanıyorlar.

10 metre derinliğinde ayna gibi olan Çıldır Gölü'nün 15 metre aralıklarla buzu delen balıkçılar, deldikleri yerlerden ip yardımıyla çektikleri ağları atarak balık avlıyorlar. Geçimlerini balıkçılıkla yapan 60 yaşındaki Mehmet Çilingir, oğlu ve yeğeni ile birlikte eksi 20 derece soğukta saatlerce uğraşarak göle serdikleri ağların ardından 5 kilometre uzaktaki Gülyüzü Köyü'nün yolunu tutuyorlar. Bir hafta sonra aynı bölgeye gelen balıkçılar, attıkları ağları çekiyorlar.
"ÇOK ZOR OLUYOR, AMA BU İŞİ YAPMAK ZORUNDAYIZ"
Soğukta balıkçılık yapmanın çok zor olduğunu belirten Mehmet Çilingir, 3-4 gün sonra attıkları ağları çektiklerini söyledi.
Mehmet Çilingir, "Elbette ki zor oluyor. 5 kilometre geliyoruz. Ağlarımız pahalı. Balık fiyatları ucuz. Ama yine de bu işi yapmak zorundayız. Başka türlü para kazanılmıyor. Sabah saat 07.00 de buraya geldik. Buzları deldik. Bir ağı atmak hemen hemen 4-5 saatimizi alıyor. Ağı çektikten sonra 3-4 gün sonra gelip, çekeceğiz. İçerisinde balık varsa alacağız. Yoksa tekrar yerine koyup gideceğiz" dedi.
"ÇILDIR GÖLÜ ÖLMEK ÜZERE. BURAYA CANAVAR BALIK ATTILAR"
Çıldır Gölü'nde sazan balığının neslinin tükenmek üzere olduğunu anlatan Çilingir, "Çıldır Gölü ölmek üzere. Neden ölmek üzere buranın asıl yerlisi olmayan bir canavar balık getirdi attılar. Bu balığın adı da belli değil. Pekte büyümez. Diğer bütün canlıların hem kendisini, hem yavrusunu, hem de yumurtalarını yiyor. Onları yiyerek besleniyor. Senede birkaç kez yavru yapıyor. Aşırı derece de var. Hiçbir maddi ve ekonomik değeri yok. Halk tarafından sevilmez, tutulmaz. O balığın buraya gelmesiyle Çıldır Gölü'nün en güzel sarı balığını bitti" diye konuştu.
8 ayı kış olan bölgede soğuk havaya aldırış etmeden buzun üzerinde balık avlayan balıkçılar, tuttukları balıkları Kars ve Ardahan'daki balıkçılara satıyorlar.
Geçmiş yıllara oranla gölde balık neslinin tükenmek üzere olduğunu belirten balıkçılar yetkililerden Çıldır Gölü'nün koruma altına almalarını ve birkaç yıl balık tutulmasını yasaklamaları istediler. Ancak bu şekilde gölde balık sayının artacağını vurgulayan balıkçılar, Çıldır Gölü'nün İsrail Sazanından arındırılması gerektiğini kaydettiler.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekmeğini buzdan çıkartıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN