Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emniyet personelleri sosyal medya konusunda uyardı

Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından, Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) bünyesinde yürütülen "Gelecekten Umutluyum" Projesi kapsamında, öğrencilere Güvenli İnternet Kullanımı hakkında Konferansı verilerek, sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın silinmesinin imkansız olduğu belirtildi.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından Tekirdağ Süleymanpaşa Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen programda lise öğrencileri, güvenli internet kullanımı konusunda bilgilendirilerek siber zorbalık, sosyal medyada paylaşılan veriler, konusunda da uyarıda bulunuldu. İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personelleri tarafından verilen konferansta sosyal medyayı kullanan insanların, o alanı kendi evi gibi düşünmesi gerektiği ve olanın kapılarının dünyaya ardına kadar açık bırakılmaması gerektiği belirtildi.


"Evinizin kapısını ardına kadar açık bırakır mısınız"
İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personelleri tarafından konferansta yapılan bilgilerde, "Cehennem gibi bir yer. Kapılar var. Cehennem kapıları hep açık durumdadır. Siz internette geziniyorsunuz. Fakat o kapıları her zaman sizin kapatmanız gerekiyor. İçeriye girip baktığınız zaman, cehennemi yaşamış oluyorsunuz. Yani internet dediğimiz yer, iyinin kötünün her şeyin bir arada olduğu yer diyelim. O Yüzden çok dikkat etmeniz lazım. İnternet dünyaya açılan özgürlük penceresi o halde evinizin kapısını ardına kadar açık bırakır mısınız. Yada her gördüğünüz açık pencereden o evde neler oluyor deyip kafanızı dayayıp bakar mısınız. Ama ne hikmetse internette bu böyle değildir. İnternette bu konularda çok rahatız. Özellikle facebook'ta bakıyoruz herkesin kapısı ardında kadar açık. Sosyal paylaşım sitelerini eviniz gibi düşünürseniz. Evinizin kapsını ardına kadar açık bırakıyorsunuz" diye ifadeler kullanıldı.


"Kolay paylaşıyorsunuz ama onu internetten silmek çok zor bir olay"
Konferansın devamında öğrencilere şu uyarılarda bulunuldu:
"Siber zorbalıktan kurtulmanın en güzel en temel yolu, tüm iletişim kanallarını bir anda kesip, bir büyüğünüze olayı bildirmeniz gerekir. Yetmediyse, bize, emniyete, savcılığa bütün birimlere başvurabilirsiniz. Tanımadığımız insanlarla en yakın arkadaşlarımız gibi sohbet edebiliyoruz. Şiddet, nefret, ırkçılık internette özellikle DAEŞ, PKK gibi terör örgütleri kendilerine eleman sağlamak için interneti kullanıyorlar. İnternette gezinirken, bu gibi şeylere çok dikkat edelim. Aslında paylaşmak güzeldir değil mi paylaşınca bir güzel beğenide alıyoruz hoşumuza da gidiyor. Ama internette paylaştığımız her türlü bilgiyi aslında silinmeden kalabiliyor. Siz çok kolay paylaşıyorsunuz ama onu internetten silmek çok zor bir olay. Diyelim ki ben bir fotoğraf paylaştım ve fotoğrafa fazlada dikkat etmedim. O anda Aycan o fotoğrafı çok beğendi ve kendi bilgisayarına indirdi. Son ben bir dakika içerisinden baktım ki fotoğrafta beğenemediğim bir şey var ve o fotoğrafı sildim. O fotoğraf ne kadar benim olsa da Aycan o fotoğrafı paylaştığı gibi Aycan'ın 2 bin arkadaşı o fotoğrafı görebilir. Bunları silmek mümkün mü."
İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personelleri tarafından verilen konferansı kimi öğrenciler can kulağıyla dinlerken, kimi öğrencilerinde ellerinden telefon düşmedi.
Konferansın sonunda polis ekipleri, öğrencilere ve okulun futsal takımına çeşitli hediyeler dağıttılar.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyet personelleri sosyal medya konusunda uyardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN