Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski bordo bereli uzaydan dünyaya atlamak istiyor

Adana'da eski bordo bereli 50 yaşındaki Muhittin Şahin, atmosferin 45 kilometre üzerinden dünyaya atlayıp 39 kilometre olan dünya rekorunu kırmayı hayal ediyor.

_Eski_bordo_berelinin_hayali_yuksek_atlayis_rekoru
Adana - ( ÖZEL) Eski bordo berelinin hayali yüksek atlayış rekoru
ÖZEL) Eski bordo berelinin hayali yüksek atlayış rekoru


Avusturyalı yüksek atlayışçı Felix Baumgartner'a ait 39 kilometrelik atlayışı 6 kilometre geliştirip 45 kilometre yüksekten Konya Ovası'na atlamak istediğini belirten Üstün Cesaret ve Devlet Hizmet Övünç Madalyası sahibi 2 çocuk babası Muhittin Şahin, 2007'de gazi olarak emekli olduğunu söyledi. Uzaydan dünyaya atlayış için gerekli helyum balonu, basınca dayanıklı uygun astronot kıyafeti ve fırlatma kapsülü gibi malzemelerle birlikte diğer gereksinimlerin yaklaşık 30 milyon dolarlık bir maliyetinin bulunduğunu aktaran Muhittin Şahin, 29 Ekim 2017'de yapmayı planladığı atlayış için ABD'ye gidip NASA yetkilileri ile görüşmeler yaptığını belirtti.
'NASA YARDIMI GEREK'
NASA görevlilerinin atlayışa sıcak baktığını ancak Türkiye'de Milli Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın yanı sıra, havacılıkla ilgili resmi kurumlardan onay ve garantörlük yazısı istediğini belirten emekli bordo bereli astsubay Muhittin Şahin, "Türkiye'de şu an için uzaya çıkacak gerekli ekipman yok. NASA yardımıyla bu projeyi yaşama geçirebiliriz. Ancak NASA, yaklaşık 30 milyon lira tutan masrafların karşılanması ve askeri malzeme sayılan astronot kıyafeti ve fırlatma kapsülünün ABD dışına çıkartılması için Türkiye'den garantörlük anlaşması istiyor. Tüm hazırlıkları yaptık. Kapsül içinde helyum balonu yardımıyla 45 kilometre yükseğe çıkacağım. Yaklaşık 5 dakikalık serbest düşüşün ardından tahmini bin 300 kilometre hızla yaklaşık 10 dakikada yere iniş yapacağım" dedi.
TARİHE GEÇECEK
Uzaya çıkan ilk Müslüman ve Türk olmak istediğini, atlayışını şehitler için yapacağını ve Türkiye'nin tanıtımına önemli bir katkı sunacağını anlatan Muhittin Şahin, şunları söyledi: "Bordo bereli bir askerken 2007'de gazi olarak emekli oldum. Ülkeme bir hizmet daha yapmak istiyorum. Bu atlayış için yaklaşık 30 milyon dolarlık bir bütçe gerekiyor. Beş kuruş para istemiyorum. Bu atlayışı yapabilecek donanıma sahip bir asker olarak yaşadım. Bu atlayışla dünyanın her yerinde Türkiye konuşulacak. Rekor kırılacak. Atmosferin atlanabilecek en üst noktası olan 45 kilometreden atlayacağım için bu rekor bir daha kırılamayacak. Her yerde ülkemizin adı anılacak. Tarih kitaplarına bu atlayış girecek. Milyar dolarlar verilse böyle bir tanıtım yapılamaz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümetimizden sadece destek bekliyorum. İnanıyorum ki, bir Türk askeri olarak bunu başaracağım."

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski bordo bereli uzaydan dünyaya atlamak istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN