Eski seçim sandıkları saksı oldu

Üsküdar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, 2010 yılı referandum sonrasında yerini şeffaf sandıklara bırakan ahşap seçim sandıklarını, çevre kirliliğini önlemek amacıyla saksı ve yakacak oduna dönüştürüyor.

Türkiye'nin erken seçimi tartıştığı günlerde Üsküdar Belediyesi örnek bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Proje kapsamında, 2010 yılı Anayasa referandumunda seçim sandıklarının şeffaf hale getirilmesiyle rafa kaldırılan, 3 bin 672 ahşap seçim sandığı Temizlik İşleri Genel Müdürlüğü Atık Toplama Merkezi'nde yakacak odun ve saksı olarak dönüştürülüyor. Hazırlanan odunlar daha önceden belirlenen ihtiyaç sahiplerine dağıtılırken, saksılar ise şehrin bir çok noktasını güzelleştirmek için yerleştiriliyor. Üsküdar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Salih Uzun, projeyle amaçlarının hem çevre duyarlılığını geliştirmek hem de ihtiyaç sahiplerine yardım etmek olduğunu söyledi.
"SANDIKLARI İMHA ETMEK YERİNE İLK OLARAK ARICILIKTA KULLANILMASINI İSTEDİK"
Sandıkları değerlendirme konusunda çok yerle görüşme yaptıklarını dile getiren Uzun, "Bu sandıklara gerek kalmadığı için bu sandıklar imha edilmek için bize getirildi. Bunları yıkıp imha edip Şile'de bulunan döküm sahasına dökmemiz gerekiyordu. Bizde oraya götürüp döktüğümüz zaman çevre kirlenmiş olacaktı. Çevreyi kirletmemek adına nasıl değerlendiririz diye çalışmalar yaptık. Öncelik olarak arı işiyle uğraşanlara gösterdik. Onlarda bizlere onlar için uygun bir kovan olamayacağını söyledi" diye konuştu.
"SANDIKLARIN BAZILARI SAKSI OLARAK, BAZILARI DA YAKACAK ODUN OLARAK KULLANILACAKLAR"
Kırıp dökerek çevre kirliliği olmasın diye çalışmalar yaptıklarını ifada eden Uzun, "Kırıp döküm yapmak yerine arkadaşlarımız bu sandıkların bazılarını saksı olarak kullandı. Diğer kısımlarda ise biz atölyede kırıp odun haline getiriyoruz. Bu odunları da çuvallayıp vatandaşların evine yakacak odun olarak götürüyoruz. Daha önce vatandaşlar oy kullanmak için sandığın başına kadar geliyorlardı. Şimdi ise sandıklar vatandaşlara yakacak olarak geliyor. 3 bin 672 adet sandık bize teslim edildi. Bu saksılar çürüyene kadar çevreyi güzelleştirecek daha sonrada odun olarak kullanılacaklar" şeklinde konuştu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski seçim sandıkları saksı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN