Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eve giren tilki dördüz doğurdu

Erzurum’un Oltu İlçesi’ne bağlı Yusuf Ziyabey Mahallesinde Mevlüt Ay'a ait evin mutfağına giren tilki dördüz doğurdu.

Oltu'da Mevlüt Ay isimli ev sahibinin Bursa'ya gitmesiyle birlikte boş kalan evin damının tavan arasına giren tilki, tavan döşemesinin kırılmasıyla evin içerisine düştü. Evin mutfak kısmında dolabın altında yavruladı.
Ev sahibinin şehir dışında olması nedeniyle evi sürekli kontrol eden ve ara sıra havalandıran Şehrinaz Ay, "Ev, kayın biraderime ait. Kendisi şehir dışında. Ev de kimse yok. Biz ilgileniyoruz. İki gün önce evden sesler gelmeye başladı. Sabah eve gittiğimde tavandaki döşemenin kırıldığını gördüm. Sonra içeride bir tilki ve yavrularını gördüm. Hemen 110'u aradım. Görevliler geldi. Onlarda Milli Parklar görevlilerine haber verdiler. Sağ olsunlar onlarda gelip ilgilendiler" dedi.
Karşılaştığı durum karşısında bir hayli şaşırdığını aktaran Şehrinaz Ay, şehir dışındaki ev sahibini telefonla arayarak ev de sürpriz misafirleri olduğunu da ifade etti.
Bu arada Milli Parklar Görevlisi Orman Muhafaza Memuru Turgut Atmaca ise kendilerine gelen ihbar üzerine tilki ve yavrularını teslim alarak doğal yaşama alanlarına bırakacaklarını söyledi.
Daha sonra Erzurum Milli parklardan gelen Veteriner hekim önce anne tilki'yi battaniye yardımıyla yakalayıp kafese koydu ardından yavruları da alarak 11 kilometre uzaklıkta bulunan doğal yaşam alanında terk edilmiş bir yuvaya yerleştirdiler.
Erzurum Milli Parkalar Yaban Hayatı Koruma Veterineri Veysel Doğan, "Aldığımız ihbar üzerine Oltu'ya geldik. Bir evin çatısından girip yavrulayan dişi birey dört yavrusu var Tilki ve Yavruları orada sağlıklı büyüyemeyeceği için çevreye zarar vereceği için tilkiyi ve yavrularını alıp kırsalda mağara içerisine doğru bıraktık. Zaten Anne tilki adaptasyonda problemi yaşamayacaktır. Yavruları için bir problem yada tehlike görürse yavrularını alıp başka bir noktaya taşıyacaktır. Bu bizim için istenilen şey sağlıklı olanı da budur" dedi.
Mağaraya bırakılan Tilkinin mağara önüne bırakılan yiyecekleri yemeye başladığı gözlendi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Eve giren tilki dördüz doğurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN