Felçli kadın eşinin sevgisiyle hayata tutunuyor

Kastamonu’da 7 yıldır yatağa mahkum bir hayat sürdüren, ‘konuşamaz ve yürüyemez’ denilen kadın, eşinin ilgisi ve sevgisiyle, ayağa kalktı ve konuşmaya başladı.

Kastamonu'nun İnönü Mahallesi'nde ikamet eden Hatice Dalkavuk, 2007 yılında yakalandığı kansızlık hastalığıyla mücadele etmeye başladı. 2 yıl bu tedavisini sürdüren Hatice Dalkavuk, 2009 yılında Ramazan Bayramının 2'inci günü beyin kanaması geçirerek felç oldu. Konuşma ve yürüme kabiliyetini kaybeden üç çocuk annesi Hatice Dalkavuk, Ankara'da 9 defa ameliyat oldu. Hastanedeki tedavisinin ardından evine gelen Hatice Dalkavuk, yatağa mahkum kaldı.

"YAŞAMAZ, ÖLÜR DEDİLER AMA KONUŞMAYA VE YÜRÜMEYE BAŞLADIM"
2009 yılında geçirdiği beyin kanaması sonucu yatağa bağlı hale geldiğini söyleyen Hatice Dalkavuk (55), "2009 yılında beyin ameliyatı geçirdim. Ankara Numune Hastanesinde 9 defa ameliyat oldum. Boynumdan aşağısı felç oldu, hiçbir yerim tutmuyordu, parmaklarım kımıldamıyordu, hiçbir yerimi hareket ettiremiyordum, konuşamıyordum. Fakat Ali Baba'nın merhemi sayesinde hareket etmeye başladım. Konuşamıyordum, konuşmam da açıldı. Ben, 6 yıldır yatağa bağlı olarak yatıyordum" dedi.
"Benim için kalkmaz, ölür dediler, umut yok dediler, yaşamaz dediler" diyen Hatice Dalkavuk, "Ama ben, hiç umudumu kaybetmedim, Allah'ıma şükrettim, yaşamaya devam ediyorum. Allah'ıma yüz bin kere şükürler olsun harekette yapabiliyorum, şimdi iyiyim, yaşantıma da devam edebiliyorum" diye konuştu.

"EŞİM YENİDEN HAYATA DÖNDÜ"
Eşinin 2007 yılında Sistemik Lupus (SLE) hastalığına yakalandığını belirten Murat Dalkavuk (58), "Tedaviye 2 yıl devam ettik. Ankara'da kansızlık tedavisine devam ederken bu seferde eşim, beyin kanaması geçirdi. Beyin kanaması sebebiyle bizi, Ankara Numune Hastanesine sevk ettiler. Beyin kanamasından 7 gün sonra eşim ameliyata alındı. Eşim, 6 kere beyinden operasyon geçirdi. 7'inci operasyonda eşime şant takıldı. Şuanda eşimin beyninde hidrosefali (beyinde su toplaması) var" şeklinde konuştu.
Eşinin yürüyemediğini, konuşamadığını ve hareket edemediğini ifade eden Murat Dalkavuk, "Eşim, hareket sağlayabilmesi için bir sürü masaj aletleri veya krem kullandık. Bunların hiçbirinden sonuç elde edemedik. En sonunda çaresiz bir şekilde internette gezinirken 'Ali Baba' diye bir kremi gördüm. Bu kremin Karabük'ün Safranbolu ilçesinde satıldığını öğrendik ve buraya ulaşıp, durumumuzu anlattık. Ona göre, bize gelen kremle eşime masaj yapmaya başladım. Yaklaşık kremi bir yıl kullandıktan sonra sol tarafı felç olan eşimin, çalışmayan bacakları, kolları hafif bir şekilde hareket etmeye başladı. Bir süre sonra eşimin bacakları ve kolları normal bir şekilde çalışır hale geldi" ifadelerini kullandı.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Felçli kadın eşinin sevgisiyle hayata tutunuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN