Türkiye'nin en iyi haber sitesi

G-20 liderleri Edirne tava ciğeri yiyecek

Edirneli esnaf, G20 zirvesine katılan dünya liderlerine Edirne'nin meşhur lezzetleri tava ciğeri, badem ezmesi ve deva-i miski tattıracak.

15-16 Kasım'da Antalya'da düzenlenecek ve dünyanın en gelişmiş ülkelerin liderlerini bir araya getirecek olan G20 Zirvesi, Edirne esnafını da heyecanlandırdı. Osmanlı Döneminden kalan lezzetler G-20 Zirvesi için Antalya'ya yolculuk yapacak. Çok sayıda ülkenin devlet büyüklerinin katılacağı G-20 toplantısı için Edirneli esnaf özel bir sürpriz hazırlayarak, Osmanlı mutfağına özgü lezzetleri Antalya'ya yollayacak. Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar ve Başkan Yardımcısı Arif Meriç, Edirne'nin yöresel ürünleri olan Tava Ciğer ve Deva-i Misk Helvasının Antalya'da yapılacak olan G-20 zirvesi için hazırlandığını söyledi.
Ürünleri davet edildiği takdirde kendilerinin de götürebileceklerini belirten Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, heyecanlarının büyük olduğunu söyledi. Türkiye'de toplanacak olan G-20 zirvesi için büyük heyecan yaşadıklarını kaydeden Dinar, "Çeşitli ülkelerin devlet büyükleri, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun ev sahipliğinde Antalya'da toplanacaklar. Biz de bu kadar kalabalık ünlü konuğu bir arada bulamayacağımızı düşünerek, büyüklerimize ikram edilecek yöresel yiyecekler arasında Edirne'nin meşhur lezzetlerini sunmak istiyoruz. Emirlerine amadeyiz" dedi. Şekerlemeci Arif Meriç ise bademezmesinden yaptığı ay yıldız motifli Türk bayrağını ve Deva-i Misk helvasından yapılan G-20 logosunu göstererek, dünyanın tatlı yiyerek tatlı konuşmaya ve sohbete ihtiyacı olduğunu söyledi. Meriç, Edirneli esnaf olarak günlerden beri düşündüklerini kaydederek, "Tava Ciğeri hazırlayan Bahri Dinar kardeşim tuzlandıracak, ben Edirneli Arif Usta olarak hazırladığımız tatlılarla tatlandıracağız. Çünkü dünyanın hiçbir yerinde olmayan ürünleri kendilerine takdim etmek istiyoruz" ifadelerini kaydetti.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
G-20 liderleri Edirne tava ciğeri yiyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN