Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gelini baba evinden deveyle aldı

Aydın'ın İncirliova İlçesi'ndeki Erbeyli Mahallesi'nin muhtarı İsmail Akça (41) hayatını birleştirdiği Huriye Gökgür'ü (25) baba evinden deve ile aldı. Son derece heyecanlı olduğunu belirten Akça, bir hayalini gerçekleştirdiğini söyledi.

Erbeyli Mahallesi'nin iki dönemden beri muhtarlığını yapan İsmail Akça hayatını birleştirdiği Huriye Gökgür'ü İkizdere Mahallesi'ndeki baba evinden deve ile aldı. Evlenmekte geç kaldığını bu nedenle yaptığı düğünün güzel olmasına özen gösterdiğini ifade eden muhtar Akça deve üstünde gelin almanın heyecanını yaşadığını söyledi. Devecilik kültürünün Aydın'da büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Akça, "Düğünlerde gelini kimisi arabayla, kimisi faytonla, kimisi de atla götürüyor. Ben de çok nadir rastlanan bölgemize ait deve kültürünün sürdürülmesi için farklılığa imza atmak istedim. Evlenmekte geç kaldım. Evlendiğimde hayalim, gelini evinden deve ile almaktı. Sonunda bunu başardığım için çok mutluyum. Davul, zurna eşliğinde, deve ile gelinimizi baba evinden aldık. Çok heyecanlıyım" diye konuştu.

"DEVE BENİ ŞAŞIRTTI"

Gelin Huriye Gökgür ise deveyi görünce şaşırdığını, büyük heyecan yaşadığını ifade ederek, "Gelin olduğumda deveye bineceğim aklıma gelmemişti. Otomobil beklerken deveyi görünce şaşkınlık yaşadım. Heyecanlansam da deveye binmek çok zevkliymiş çok şaşkınım" dedi.

"YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜN BİR PARÇASI"

Deveyle gelin almanın yörük kültürünün bir parçası olduğunu söyleyen devenin sahibi,Türkiye Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu İkinci Başkanı Aytekin Kaya, "Develerimizi kışın güreştirip kış turizmine katkı sağlarken, yazın ise sünnet, düğün cemiyetlerinde kullanarak geleneklerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Aydın'da 40-50 yıl önce gelinler deveyle baba evinden alınırdı. Bu uygulama, yörük kültürünün bir parçasıdır. Unutulmaya yüz tutmuş geleneğimizi, muhtarımızın düğününde yeniden hatırlattığımız için memnunuz" diye konuştu. Düğün daha sonra akşam geç saatlere kadar yapılan eğlence ile sona erdi.
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelini baba evinden deveyle aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN