Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''Gergedan böceğinin hiçbir maddi değeri yok''

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Tuncer, gergedan böceğinin hiçbir maddi değerinin bulunmadığını söyledi.

Son zamanlarda gündemde olan gergedan böceğinin yüksek miktarda maddi değeri olduğu iddiaları üzerine açıklamalarda bulanan OMÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Tuncer, gergedan böceğinin toplanmasının izne tabi olduğunu, biyo çeşitliliğe zarar vermemek için bu böceklerin toplanmaması gerektiğini vurguladı.
"BAZI TÜRLER KENDİ AĞIRLIKLARININ 850 KATI KALDIRABİLİR"
Gergedan böceklerinin tek bir türden ibaret olmadığını söyleyen Prof. Dr. Celal Tuncer, "Dünyada binden fazla türü olan büyük bir gruptur. Alın kısımlarında boynuz şeklinde bir çıkıntı olduğu için bunlara gergedan böceği denilmiştir. Bazı türlerinin boyları 15 santimetreye kadar uzayabilir. Ancak çoğu türlerin boyları 4-5 santim arasında olmaktadır. Oldukça güçlü böceklerdir. Bazı türler kendi ağırlıklarının 850 katı kadar ağırlık kaldırabilirler" dedi.
"BU TÜRLERİN 90 BİN DOLAR ETMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"
Kamuoyunda bu türlerin 90 bin dolar edeceği şeklinde bir bilgiler çıktığını belirten Tuncer, "Bu türlerin 90 bin dolar etmesi asla söz konusu değildir. Hatta bu türlerin maddi hiçbir değerleri yoktur. Ancak bazı uluslar arası koleksiyoncular, koleksiyonlarını tamamlayabilmek için bu türlere 2-4 dolar arası bir değer biçmektedirler. Kendi aralarında ya değiş tokuş yapmaktadırlar ya da bu miktarları ödeyerek almaktadırlar. Dolayısıyla bu böceklerin maddi değerinin olduğunu söylemek mümkün değildir" diye konuştu.
"ÇİFTÇİLER YANLIŞ BİLGİ SAHİBİ"
Gergedan böceğinin insanlar tarafından toplanmasının hiçbir faydası olmadığını ifade eden Tuncer, "Tam aksine biyo çeşitliliği etkilediği için olumsuz bir yanı vardır. İnsanların bu böceği gereksiz olarak toplayıp biyo çeşitliliği etkilememesi lazım. Bunlar ancak uzman olan araştırmacılar tarafından toplanabilir. Sınırlı sayıda toplanır. Bütün böceklerde olduğu gibi bunların toplanması da izne tabidir. Bizim açımızdan diğer bir olumsuz yanı kamuoyunda oluşan böceklerin sanki para eden bir varlıkmış gibi değerlendirilmesidir. Bu bizim çalışmalarımızı güçleştirmektedir. Arazide çalışma yaparken, çiftçilerimiz, köylülerimiz yanlış bilgi sahibi olduğu için bu durum bilimsel araştırmaları olumsuz etkilemeye başlıyor. Çünkü bitki zararlısı böcekler üzerinde yaptığınız çalışmalarda üreticiler sanki bunların maddi bir değeri varmış gibi algılıyor. Kesinlikle bu böceklerin maddi bir değeri yok. bu böcekler evde beslenmez. Ayrıca böcek satışı da yasak. Bu nedenle bu tarz yanlış bilgilerin ortadan kaldırılmasın faydalı olacağını düşünmekteyiz" şeklinde konuştu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
''Gergedan böceğinin hiçbir maddi değeri yok''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN