Göç edemeyen leylek balıkçılara emanet

Edirne’de, sürüsünden ayrılarak göç etmeyen yavru leylek balıkçıların yanından ayrılmıyor.

Sürüsünden ayrılıp Edirne'de kalan leyleğe amatör balıkçılar sahip çıktı. Göçmen kuşların en büyüklerinden olan leylek, balıkçıların maskotu oldu. Tunca Nehri kenarında amatör balıkçılık yapan balıkçılar yaz aylarında buldukları leyleği sahiplenip bakmaya başladı.
63 yaşındaki Hüseyin Nizam, kendilerine çok alıştığını ve balık tutarken arkadaşlık yaptığını belirterek, "Bize çok alıştı artık. Tuttuğumuz balıklarla besliyoruz onu. Yaklaşık 20 günden beri burada. Büyük ihtimalle sürüsüyle göç etmemiş ve burada kalmış. Belki de göç etmeyi unuttu bilemiyoruz. Bazen ciğer parçaları bazen de balıklarla besliyoruz. Doğal olarak o da yanımızdan ayrılmıyor. Bir nevi arkadaşlık yapıyor bize. Başkasına da sokulmuyor, sadece bizim yanımıza geliyor" dedi.
Kış ayının gelmesiyle leyleğin soğukta barınamayacağını düşünen Nizam, "Bu kış dışarıda yaşayamaz diye düşünüyorum. O nedenle alacağım evde bakacağım ona. Boş odam var. Soba yakıp yiyeceğini temin edeceğim. Böylelikle yaza çıkarsa salarız ve yaşar diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Göç edemeyen leylek balıkçılara emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN