Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görme engelli ressamdan eğlenceli anılar

Beyoğlu Belediyesi, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ kapsamında düzenlenen programda görme engelli Ressam Eşref Armağan bir söyleşi düzenledi. Armağan’ın Beyoğlu’nun simgesi Galata Kulesini çizerken anlattığı anıları vatandaşları gülme krizine soktu.

İstanbul Beyoğlu Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle görme engelli Ressam Eşref Armağan'ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşi programı düzenledi. Engelli gözüyle hayata bakış konusunu ele alan 'Engelleri Birlikte Aşıyoruz' söyleşisine engelli aileler yoğun ilgi gösterdi. Programa Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın yanı sıra ilçede görev alan Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri katıldı. Engelli vatandaşların hayata adaptasyonu kapsamında önemli bir rol model olarak gösterilen Eşref Armağan'ın söyleşi sırasında kendisine verilen Galata Kulesi'nin maketinin resmini çizmesi katılımcılardan büyük beğeni topladı.

"EŞREF ARMAĞAN ENGELLİ VATANDAŞLARA İYİ BİR ÖRNEK"
Görme Engelli Ressam Eşref Armağan'a hayranlığını dile getiren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Hayatımda gördüğüm, izleyen herkesi büyüleyebilecek bir kapasiteye sahip yaşayan bir efsane olduğunu düşünüyorum. Kendisi bir görme engelli ama baştan aşağı kendisine baktığınız zaman azmin zaferi olarak görebilirsiniz. Ünlü ressam engelli engelsiz herkesin azmedince neler yapabileceğini anlatan inanılmaz eşsiz birisi olduğunu düşünüyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle, her türlü engeli önüne koyan insanlara iyi bir örnek olarak görüyorum" dedi.

"ENGELLİLER HER GÜN DÜŞÜNÜLMELİ"
Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşi programına katılarak vatandaşların hoş vakit geçirmesini sağlayan görme engelli Ressam Eşref Armağan, "Engelliler günü bir gün olmamalı, her gün engelli kardeşlerimiz düşünülmelidir. Engellilere bakan kişilerin kendilerinin de engelli adayı olduğunu düşünmesi lazım. Engellilerin tüketicilikten çıkartılıp üreticiliğe nasıl getirebilirim bunun düşünülmesi lazım. Böyle engelli günlerinin engelli kardeşlerimiz için faydalı bir duruma getirilmesi lazım. Bu günlük bir program olarak görülmemesi gerekiyor" diye konuştu.

EŞREF ARMAĞAN'IN ANISI GÜLME KRİZİNE SOKTU
Görme engelli Ressam Eşref Armağan bir doğa resmi çizerken, katılımcılara anılarını anlattı. Anılarının arasından polis ekipleriyle yaşadığı anı vatandaşları gülme krizine soktu. Ünlü Ressam Armağan anısını şu şekilde anlattı, "Bir arkadaşım gel ben seni arabayla götüreyim diyerek beni sol kapıdan arabaya bindirdi. Bende kendi kendime düşündüm beni niye sol kapıdan bindirdi diye. Arkadaşım o zamanlar bastonlarla yürüyordu o da sağ tarafa bindi. Arkadaşıma sordum beni niye buradan bindirdin diye. O da bana sen araba kullanmak istemiyor muydun diye sordu. Daha sonra arkadaşım bana, 'sen kafana takma geriye yaslan direksiyonu tut. Bende alttan tutup idare edeceğim biz bu şekilde gideriz' dedi. Peki dedim ve bu gazladı ben yumdum gözümü gitmeye başladık. Otomatik vites baktık çarpmıyoruz devam ettik. Daha sonra bir yola girip kırmızı ışıkta jet gibi geçmişiz. Daha sonra polis ekipleri peşimize takılarak bizi durdurdu. Bende arkadaşıma 'Faruk ne oluyor' dedim. O da bana 'hızlı bir şekilde kırmızı ışıkta geçtik' dedi. Bende ona 'Niye söylemedin ki dururduk' dedim. Polis cama vurarak bana 'Kardeşim sen kör müsün' dedi. Ben de polise 'Gözlüğü sıyırarak evet körüm' diye cevap verdim. Daha sonra polis komiserine 'Komiserim sen doğru bilmişsin adam gerçekten körmüş' dedi."
ARKADAŞINA GÖNDER
Görme engelli ressamdan eğlenceli anılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN