Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneşten elektrik üretip devlete satacak

Çorum’un Sungurlu ilçesinde işadamı Menderes Boynuuzun, kendisine ait arazi üzerine yerleştireceği özel yapım güneş enerji panelleri ile elektrik üretip, devlete satacak.

Enerji alanında büyük bir yatırım için kolları sıvayan Çorumlu işadamı Menderes Boynuuzun, Ankara-Samsun karayolu Arabaçayı Köyü mevkiinde bulunan yaklaşık 12 dönüm arazi üzerine yerleştireceği özel yapım güneş enerji panelleri ile elektrik üretecek.

ÇORUM'UN İLK ONAYLI PROJESİ

Yaklaşık 1 milyon 200 bin Euro'ya mal olan proje için 15 aydır çalıştığını söyleyen Boynuuzun, bu projenin Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi tarafından 25 Haziran 2015 tarih ve 15.LUY.GES.19.0001 sayılı ile onaylandığını söyledi. Projenin Çorum'un ilk onaylı projesi olduğunun altını çizen Boynuuzun, projenin onaylanmasıyla birlikte güneş enerji panellerini montaj işlemlerine başladıklarını, bu hızla giderlerse yaklaşık bir ay gibi kısa sürede kurulumun tamamlanıp elektrik üretmeye başlayacaklarını kaydetti.

4 BİN ADET GÜNEŞ PANELİ KONULACAK
Arazi üzerine 4 bin adet güneş paneli monte edeceklerini ifade eden Boynuuzun, "12 dönüm arazi üzerine 4 bin adet güneş panel koyacağız. Bu panellerden 997,5 Kw elektrik üreteceğiz. Buda 600-700 ailenin bir günlük elektrik ihtiyacı demek. Ürettiğimiz elektriği devlete satacağız" dedi.
Bir Alman firması tarafından montaj ve alt yapı çalışmalarına başlandığını dile getiren Boynuuzun, proje için hiçbir yerden destek almadığını, kendi öz imkanlarıyla yapacaklarını belirtti.
Çorum'a böyle bir tesis kurmanın mutluluğunu yaşıyorum diyen Boynuuzun, bu projenin devamını da getireceklerini söyledi. Artık usta çırak zamanın bittiğini işaret eden işadamı Boynuuzun, bu tip projeler için kalifiye elemana ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Kendi projesini kalifiye eleman olmadığı için Almanya'dan ekip getirdiğini ifade eden Boynuuzun, "Hitit Üniversitesi rektörüne ve ilgililere burada seslenmek istiyorum. Gelecek yılların en önemli kaynaklarının başında enerji üretimi geliyor. Biran evvel kalifiye eleman yetiştirilmesi için elbirliği ile çalışılması gerekmektedir" diye konuştu.
Projenin yapımında Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner'in ısrarcı olduğunu belirten Boynuzun, Başkan Şahiner'e teşekkür etti.
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneşten elektrik üretip devlete satacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN