Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hristiyan vatandaşlar teröre tepki gösterdi

Hatay'da bulunan Hristiyan vatandaşlar 'St. Pierre Aziz Petrus ve Pavlus Bayramı' kapsamında gerçekleştirilen ayinle 'hacı' oldu. Ayinde konuşan Türkiye Ermeni Katolik Baş Episkopos'u Levan Zekiyan, "Vahim, dehşet verici ve vahşi olay sevincimizi kırdı, hepimizin kalbini büyük hüzünle sardı, kurbanlara Allah'tan rahmet dileriz, hastanelerde tedavi görmekte olan yaralılara da acil şifalar dileriz." dedi.

St. Pierre Kilisesi içindeki kutsal sudan alıp içen vatandaşlar, daha sonra kilise duvarlarına mum yakarak dileklerde bulundu. Ardından kilise bahçesinde düzenlenen ayin başladı. Buradaki ayine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Paul Fitzpatrick Russell, Türkiye Ermeni Katolik Baş Episkopos'u Levan Zekiyan, Anadolu Havarisel Episkoposu Monsenyör Paolo Bizzeti ile çok sayıda Hristiyan din adamı katıldı.
Ayinde konuşan Türkiye Ermeni Katolik Baş Episkopos'u Levan Zekiyan, "Vahim, dehşet verici ve vahşi olay sevincimizi kırdı, hepimizin kalbini büyük hüzünle sardı, kurbanlara Allah'tan rahmet dileriz, hastanelerde tedavi görmekte olan yaralılara da acil şifalar dileriz. Maalesef bu tür olaylar gittikçe çoğalmakta, bizim aciz güçlerimizden çok daha fazla bir büyük güç gerektirmekte ki bunlara mani olabilelim" dedi.
Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Fadi Hurigil ise Antakya Kilisesi'nin kurucuları olarak, bu bayramı her sene 29 Haziran'da kutladıklarını belirterek, "Aziz Pavlus ve Petrus'u Hıristiyanlığın ilk yayılmasında etkili olan iki önemli şahsı bugün anıyoruz. Bugün bu ortamda Ortodoks ve Katolik Kiliselerinin temsilcileri olarak bir evrensel barış duası yapmaya geldi. Biliyorsunuz ki Hristiyanlık ilk defa bu memleketten dünyaya yayıldı, bu vesileyle bu bayramın bütün dünyaya barış, sevgi ve huzur getirmesini temenni ediyorum. Bu saldırıların biran önce son bulmasını istiyoruz çünkü dünyanın sevgi iklimine ihtiyacı var. Özellikle kendi coğrafyamızın, buradan dünyaya vereceğimiz mesajlar bunun üzerine olacak, bütün dualarımız bunun üzerine olacak" dedi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
  • HER ZAMAN
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Hristiyan vatandaşlar teröre tepki gösterdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN