İkinci nakille hayata tutundu

Bursa’da 10 yıl önce böbrek yetmezliği sebebiyle babasının böbreğini alan İsmail Diler 5 yıl yaşadığı böbreğin iflas etmesi üzerine, beyin ölümü gerçekleşen E.A.’nın böbreği ikinci kez hayata tutundu.

Geçtiğimiz gün Bursa'nın İnegöl ilçesinden Balıkesir'in Bandırma Devlet Hastanesi'ne sevk daha snora ise beyin ölümü gerçekleşen 36 yaşındaki gencin organları, Türkiye'nin 8 köşesindeki hastaya umut oldu. Hayatını kaybeden E.A.'nın ailesi organlarının bağışlama kararı alınca, yapılan tetkikler sonucu 2 korneası, 2 böbreği, kalbi, akciğeri ve karaciğerinin nâkile uygun olduğunu tespit edildi. Organlar, hastanelerden gelen uzman ameliyat ekiplerinin yoğun çalışmalarıyla nakillerin gerçekleşmesi için yola çıktı.
"TOPRAK OLUP ÇÜRÜMEKTENSE, FİDAN OLUP BÜYÜMELİ"
Balıkesir, Ankara, İstanbul ve Bursa'dan gelen ekipler nakiller için organları alırken, illerinden hastaneler davet edilen hastalar ise heyecanla sonuçların açıklanmasını bekledi. Bursa'daki iki böbrekten birinin kendisine uymasından duyduğu memnuniyeti dile getiren 35 yaşındaki İsmail Diler'in ise 10 yıl önce babasının böbreğini aldığı 5 yıl onunla yaşadığı ortaya çıktı. Vücudunun babasının böbreğini kabul etmemesi sonucu 4 yıl diyalize bağlı yaşamaya başlayan Diler, "10 yıldır diyaliz hastasıyım. 5 yıl babamın böbreği ile yaşadım. Vücudum kabul etmediği için 4 senedir diyalize bağlı bir şekilde nakil bekliyorum. Tedavi süreci oldukça zor geçiyor. Organların toprak olup çürümektense fidan olup büyümesi daha güzel. Nakil için haberi aldığım ilk andan beri heyecanlıyım. Halen daha heyecanımı üzerimden atamadım. Çok mutluyum. İnşallah her şey hayırlısıyla bitecek. Herkesten organlarını bağışlamasını istiyorum" dedi.
"ORGAN BAĞIŞI ÇOK ÖNEMLİ"
İnsanlar organ bağışı konusunda kesinlikle çekinmemesi gerektiğini ifade eden baba Mürsel Diler ise, "Ben insanlardan devamlı organ bağışı yapmasını istiyorum. Hem kendileri kazanır hem de bir insanı hayata kazandırır. Ben kendi böbreğimi oğluma verdim. Ancak o organ oğluma 5 yıl yetebildi. Böbrek yeniden iflas etti. İsterim ki şuan bende oğlumla beraber ameliyata gireyim" diye konuştu.
"7 YIL SONRA YÜZÜ GÜLDÜ"
Haftanın 3 günü diyalize bağlandığını ifade eden bir diğer böbreğin sahibi 43 yaşındaki Sevgi Nur Karaca ise, "7 yıldır organ bekliyorum. Akşam bizi aradılar ve buraya geldik. Gerçekten çok sevindik. İnşallah bu hastalıktan kurtulacağım. Organ nakli çok önemli. Herkes organlarını bağışlasın. Bir kişinin canını kurtarmaya vesile oluyor. Hasta olmadan insan anlamıyor. Ama hasta olunca daha iyi anlaşılabilir" şeklinde konuştu.
Bu mutlu haberi alınca sevinçten havaya uçtuğunu belirten Sevgi Nur'un eşi Zihni Karaca ise, "İşteydim. Oğlum aradı ve annesi için haber geldiğini söyledi. Bende dükkânı kapatıp hemen eve geldim. Organ bağışı gerçekten büyük önem taşıyor. Herkesi organ bağışına davet ediyorum" diye mutluluğunu paylaştı.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci nakille hayata tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN