Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsot'un şimdi de kolonyası çıktı

Şanlıurfa’da yemek kültürünün vazgeçilmezleri içerisinde yer alan ve her alanda kullanılan isot (biber), şimdi de kozmetikte kullanılmaya başlandı. İsotlu dondurmadan sonra isotlu kolonyalarda ilgi görüyor.

Şanlıurfa'nın Eyyübiye İlçesi Haşimiye Meydanı'nda bir esans ustası, Urfa biberini kozmetik ürünlerinde kullanmaya başladı. Şanlıurfa tarihi çarşılar bölgesinde 20 yıldır esans ticareti yapan Ömer Vurmuş, biberli kolonya üretti. İlk olarak Urfa'da dağıtım yapan Ömer Vurmuş, olumlu tepkilerin ardından şimdilerde Türkiye ve dünya pazarına açılmayı hedefliyor. Vurmuş, yaptığı açıklamada, Şanlıurfa'da böyle bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti. İsotlu dondurmanın ardından kolonyasının üretildiğini vurgulayan Vurmuş, şunları kaydetti:
"1965 yılından bu yana baba mesleğini sürdürüyorum. Kendimizi geliştirme adına ne yapabiliriz diye düşündüm çünkü esansın içinde büyüdüm. Şanlıurfa için neden biber kolonyası olmasın dedim. Malum biberli yani isotlu dondurma üretildi zaten sofralarda da tüketiyorduk. Ben de biberi kolonyada kullandım ve kısa sürede tanındı. Türkiye çapında da telefon aracılığıyla sipariş alıyorum. Amacım Türkiye pazarına ve Dünya pazarında açılmak. Devamında yeni çeşitlerimizle hem Urfa'nın sanayileşmesi bakımından hem de kendi işlerimizi geliştirme bakımından bir şeyler üretmeye çalışıyorum."
'HİÇBİR YÜZE VEYA CİLDE ZARAR VERMEZ'
Yakıcı etkisi olabileceğinden önyargı ile yaklaşanlar, kokuyu aldıktan sonra biberin ferahlığını yaşıyor. İsotlu kolonyayı ilk duyanların endişeli yaklaştığını anlatan Vurmuş, " Biber kolonyası ilk döküldüğün de yakar mı diye bir korku oluyor. İnsanlar kolonyayı yüzüne direk süremiyor. Yüzüne kolonya sürünmek istemeyen müşterilere ise kendimiz önce yüzümüze sürüp daha sonra onların avuçlarına kolonya döküyoruz. Kolonyamız esans ve alkolden üretiliyor. Hiçbir yüze veya cilde zarar vermez. Her hangi bir alerjiye de sebebiyet vermemektedir. Olumlu tepkilerle karşılaştığımız gibi biberden kolonya mı olur gibi tepkiler alabiliyoruz. Tabi kolonya koklanıp ferahlatıcı etkisi alındıktan sonra olumsuz tepkide geçmiş oluyor. Birçok ilimize kolonya satışı yapmaya başladık." Vurmuş, biber kolonyasının ardından ise Halfeti İlçesinde yetişen meşhur Karagül'den de kolonya üretmeyi hedeflediğini kaydetti.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
İsot'un şimdi de kolonyası çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN