Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte 99'luk köfteci

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, 99 yaşındaki Ali Osman Bilir, 63 yıldır köftecilik yapıyor. İlçede, Köfteci Ali Osman olarak tanınan 8 çocuk babası Bilir, tezgahı oğullarına devretti, ancak mesleğinden kopamadı ve zaman zaman tezgahın başına geçerek köfte pişiriyor.

Burhaniye'de, 1951 yılında Bulgaristan'dan gelen Ali Osman Bilir, 63 yıldan bu yana köftecilik yapıyor. İşini çocuklarına da öğreten Bilir, Cumhuriyet meydanındaki köfteci dükkanında ızgaranın başına geçerek köfte pişiriyor. Çocuklarını köfteden elde ettiği gelirle büyüttüğünü anlatan 99'luk Ali Osman Bilir, çevresini de mesleği sayesinde kazandığını söyledi. Ali Osman Bilir'in köftesi lezzet, katile ve hijyen olarak bölgede çok tutuldu, zamanla ünlendi.

"EŞİMİ DOSTUMU BU KÖFTE SAYESİNDE KAZANDIM"
1953 yılından bu yana köftecilik yaptığını anlatan 99 yaşındaki Ali Osman Bilir, "İşime meraklı bir insanım. Köftemi kendim hazırlarım. Izgaramı kendim yakarım. Müşterilerime çok iyi davranırım. Tatlılık gösteririm. Benim yaşım 99. Oğullarımın yanına gelirim. Gene onlara tarif ederim. Onları yalnız bırakmam. Aklım dimağım yerinde. Bu güne kadar ne kazandıysam bu köfteden kazandım. Bu milletten kazandım. Çoluğumu çocuğumu bu köfte sayesinde yetiştirdim. Eşimi dostumu bu köfteden edindim. Çok şükür Allah'ıma. Burhaniye'ye teşekkür ederim. Bütün müşterilerimize saygılarımı sevgilerimi sunarım" dedi.

DEDEDEN TORUNA AYNI İŞİ YAPIYORLAR
Oğul Kenan Bilir de, "Biz, babamın mesleğini takip ediyoruz. Babam desteğini bırakmıyor. Hep bizim yanımızda. Arada sırada ızgaraya geçiyor. Biz baba mesleğini sürdürüyoruz Burhaniye'de. Meşhur bir köfteci babamız. Bizi bu meslekte yetiştirdi. Biz de onun köftelerini ona sorarak yapıyoruz. Bize her yönden destek olur" dedi.
Torunlardan İrem Bilir de, "Dedemi seviyoruz. Babam da köfte yapıyor ama dedem gibi köfte yapan yok" dedi. Elçin Bilir ise, "Dedemi çok seviyoruz., Hepimiz onun köftesini çok severiz. Dedemin üstüne köfteci yok" dedi.
Köftecinin müdavimlerinden olan kırtasiyeci Şükrü Özgüçlü, "Ali Osman ağabeyin köftesi Burhaniye'de takdir edilen bir üründür. Kendisi aşağı yukarı Burhaniye piyasasında 1953 den bu yana faaliyet göstermektedir. Köftesi çok lezzetli" dedi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte 99'luk köfteci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN