Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte çığ altında kalan iş makineleri

Van Bahçesaray yolundaki karları temizlerken çığ altında kalan arkadaşlarını kurtaran karayolu işçileri, daha sonra tehlikeli bölgede nasıl çalıştıklarını görüntüledi. Kepçe boyunu aşan kardaki görüntülen işçilerin hangi şartlarda çalıştıklarının da gözler önüne serdi.

Olay, önceki gün Van-Bahçesaray kara yolu üzerinde bulunan Karapet Geçidi yakınlarında meydana geldi. Kar ve tipi nedeniyle kapanan yolun ulaşıma açılması için çalışma yürüten Karayolları 11. Van Bölge Müdürlüğü 111. Şube Şefliğine bağlı Görentaş Şantiyesi'ne ait 2 iş makinenin üzerine çığ düşmüştü. Greyder operatörü Sıddık Avcı, kendi imkanlarıyla araçtan çıkarken, kepçe operatörü Veysel Uçar ise metrelerce kar altına kalmıştı. Uçar'ın mesai arkadaşları ise olay sonrası metrelerce kar altına kalan arkadaşlarını yaralı halde kurtararak hastaneye kaldırılmıştı. İşçiler, bu sırada yaşadıkları tehlikeyi ve metrelerce karın altında kalan iş makineleri cep telefonları ile görüntülediler.

"DİLİMLE KARDA OYUK AÇIP NEFES ALMAYA BAŞLADIM"
Çığ altında kalan Veysel Uçar'ı kurtarmaya giden mesai arkadaşlarından Volkan Koltak, "Biz çığın geldiği bölgenin az ilerisinde savurmalı iş makinesi ile çalışıyorduk. Çığ bölgesinde bir greyder ile bir kepçe karları temizliyordu. Çığ geldikten sonra 2 iş makinesi altında kaldı. Greyderin şoför mahalli görünüyordu ama kepçe ortalıkta yoktu. Hemen bütün arkadaşlar kepçe operatörünü kurtarmak için çalışmaya başladık. Çalışma sırasın kar altından gelen ışık üzerine çalışmalarımızı o yönde doğru yoğunlaştırdık ve uzun uğraşlar sonucu Veysel'i çığ altından kurtardık. Bilinci yerinde idi. Servis aracına götürene kadar biraz konuştuk. Veysel'e sorduk, "biz gelene kadar ne ettin". "Çığ sonrası hareket edecek durumum yoktu. En azından kurtarılıncaya kadar nefes almam lazım. Dilimi kara sürttüm ve biraz nefesimi verdim ve kendime nefes alacak kadar az bir yer açtım ve nefes almaya başladım" dedi.

YEMEĞİN YARIM SAAT GECİKMESİ MUHTEMEL BİR FACİAYI ÖNLEDİ
Görentaş Şantiye Şefi Faruk Çeliker ise, "Öğlen zamanı şantiyede hazırlanan yemeği işçilere götürmek için çalışmalarımızı tamamladık, ama nedense bir türlü yola çıkamadık. Diğer günlere göre yaklaşık yarım saat sonra yola çıktık. Bölgeye vardığımızda çığ düşmüştü. Oradakiler çığ altına kalan operatörü kurtarıp bize doğru getirildiğini gördük ve yaralıyı servis aracı ile hastaneye gönderdik. Demek ki bizim yarım saat geç kalmamızda büyük bir hikmet vardı. Yarım saat önce yola çıksaydık öğlen yemeği için bütün arkadaşları çığın düştüğü alana toplayıp, orada yiyecektik. Çünkü o bölge rüzgar almayan bir yerdi. Biz yemek yerken çığ gelecekti ve büyük bir facia olacaktı" dedi.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte çığ altında kalan iş makineleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN