Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte en titiz köy

Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Çayır köyünde yaşayan vatandaşlar, sağlıklı yaşam için köyde sigara içmiyor ve çevre sağlığı konusunda duyarlılık göstererek hayvanlarını köyün dışında besliyor.

Bitlis'in Hizan İlçesi'ne 38 kilometre uzaklıktaki 25 haneli Çayır köyü, çevre ve insan sağlığına gösterilen hassasiyetle dikkati çekiyor. Kötü kokular yayılmasın diye hayvanlarını köy dışında besleyen köylüler, sigara da içmeyerek kötü alışkanlıklardan uzak durmayı başarıyor.
Çayır köyü muhtarı Evren Erdoğan yaptığı açıklamada, köyde sağlıklı yaşama önem verdiklerini ve insanların rahatsız olduğu kötü kokulardan uzak durduklarını söyledi. Köyde hiç kimsenin sigara içmediğini ifade eden Erdoğan, "25 hanelik bir köyümüz var. Köyümüz tertemiz, diğer köylerden çok farklı. Sigara içmiyoruz. Başka köyden gelen misafirlere de evde sigara içirmiyoruz. Gençlerimizi de sigaradan uzak tutmaya çalışıyoruz. Büyükbaş hayvan beslemiyoruz. Köyümüzün içi tertemiz. Temiz kalması için bütün tedbirleri alıyoruz. Küçükbaş hayvanı ise köyün dışında besliyoruz. Ayrıca köyde kokusundan rahatsız olunduğu için hiç kimse sarımsak yemiyor. Kadınlarımızı bostanda bahçede çalıştırmıyoruz. Kadınlarımız sadece ev işlerine bakıyor" dedi.
"BU KÖYÜN GELİNLERİ DE ŞANSLI"
5 yıl önce Siirt'ten köye gelin gelen Sevda Erdoğan, köyün çok güzel geleneklerinin olduğunu söyledi. Köyde erkeklerin çalıştığını görünce çok şaşırdığını ifade eden Erdoğan, "5 yıldır bu köyde yaşıyorum. Köyde sarımsak yenmiyor ve sigara içilmiyor. Büyükbaş hayvan beslenmiyor. Büyükbaş hayvanın kokusundan rahatsız olduğumuz için beslemiyoruz ve köyümüzün içi tertemiz. Kadınları tarlalarda, bostanlarda çalıştırmıyorlar. Sadece erkekler çalışıyor. Sütü bile erkekler sağıyor. Biz kadınlar sadece ev işleri yapıyor ve çocuklarımıza bakıyoruz. Bu köye gelin gelenler çok rahat ettiklerini söylüyor. Burada yaşamak çok rahat" dedi
Köyde uzun yıllardır bu durumun devam ettiğini ifade eden eski köy muhtarı Etem Erdoğan ise köylerinin diğer köylerden çok farklı olduğunu vurguladı. Erdoğan, "25 yıl muhtarlık yaptım. Bizim diğer köylerden farkımız var. Sarımsak yemiyor, sigara içmiyor ve büyükbaş hayvan beslemiyoruz. Sarımsak kokusunu sevmediğimiz için yemiyoruz. Kadınlarımızı dışarıda çalıştırmıyoruz. Kadınlarımız süt sağmaz. Eskiden beri bu geleneğimiz devam etmekte" dedi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte en titiz köy
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN