Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İznik Gölü'ne 100 bin sazan bırakıldı

İznik Gölü’nde avlanan su ürünleri kooperatiflerinin Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü katkısıyla temin ettiği 100 bin yavru sarı sazan balığı göle bırakıldı. Balıkların doğal şartlarda iki yıl sonra yenilenilir seviye olarak değerlendirilen 1 kiloya ulaşması bekleniyor. Sazan balıkları yaklaşık 40 kiloya kadar büyüyebiliyor.

Geçmiş yıllarda her yıl düzenli olarak yavru balık bırakılan İznik Gölü'ne 4 yıl aradan sonra ilk defa yavru balık bırakıldı. Orhangazi Merkez, Narlıca, Çakırca, Göllüce ve İznik su ürünleri kooperatifleri, devletin kiralanan sulara yavru balık izninin ardından bir araya gelerek Antalya'daki Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitme Enstitüsü'nden yavru sarı sazan balığı satın aldı. Balıkların Antalya'dan naklini ise Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü sağladı.
Gece bırakıldılar
Antalya'dan yola çıkarılan yavru balıklar gece saat 01:00 sıralarında Orhangazi'ye getirildi. Orhangazi Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zelkif Bektaş nezaretinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde görevli Su Ürünleri Mühendisleri Rıza Aydınlık ve İrfan Tuğrul yavru balıkları İznik Gölü'ne bıraktı. Balıklar İznik Gölü'ne Orhangazi'deki Yeniköy sahili ile İznik'teki Boyalıca sahilinin sazlık alanlarında bulunan iki ayrı noktadan bırakıldı.
''100 bin balık bırakıldı''
Kooperatif Başkanı Zelkif Bektaş, İznik Gölü'ne bırakılan yavru sarı sazan balığı sayısının 100 bin olduğunu açıkladı. Halk arasında pullu sazan olarak da bilinen balıkların normal doğa şartlarında iki yıl sonra yenilebilir seviye olarak bilinen 1 kilogram ağırlığa ulaşacağı bilgisini veren Bektaş, "Kiralanan sulara devletin yavru balık atmayı bırakmasından sonra İznik Gölü'nü kiralayan ve burada balıkçılık yaparak geçimini sağlayan kooperatifler olarak üzerimize düşeni yaptık. Sarı sazan balığı lezzetli ve bölgede talep olan bir tür. Popülasyonunu sürdürmek adına bıraktığımız yüzbinlerce balık yıllar sonra 40 kiloya kadar büyüyebilecek" diye konuştu.
;
ARKADAŞINA GÖNDER
İznik Gölü'ne 100 bin sazan bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN