Jigolo olmak için başvuranlar dolandırıldı

21.09.2015 | 11:55

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, dolandırıcıların ‘Jigolo olmak ister misin?’ reklamı ile başvuru yapanlardan bin TL ücret aldığını ve ardından ortadan kaybolduğunu söyleyerek, “Bu yöntem çok fazla kişinin mağdur olduğu ancak şikayetçi olamadığı bir yöntem” dedi.

Tüketiciler birliği dolandırıcılık yöntemleri konusundaki araştırmasını kamuoyuyla paylaştı. Dernek genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, hukukçulardan oluşan yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yaptıkları çalışmayı 'Kaç şekilde kandırılıyoruz' başlığı ile duyurdu.
Sosyal medya başta olmak üzere görsel ve yazılı medyada dahi reklam ve tanıtımı yapılan yaygın dolandırıcılık yöntemlerini sıralayan Şahin, "Bazı konularda tüketici dolandırıldığının farkına bile varamıyor. Bazıları da farkına varıp şikayetçi oluyor ama bazı konularda dolandırıldığını bilse bile şikayetçi olmuyor veya olamıyor ki en sıkıntılısı ve mağdur sayısı belli olmayan yöntem de maalesef budur" dedi.
Tüketicilerin bazen maddi kazanç vaadiyle bazen polisiye yöntemlerle bazen de eğitim ve sağlık konularında dolandırıldığını söyleyen Şahin, dolandırıcılık yöntemlerini şu şekilde sıraladı:
"Kanserden ölen hasta yakınları aranıp 'İlaç parası duruyor, icraya koymadan ödeyin' deniyor. Telefonla ilk sene ücretsiz sağlık sigortası yapıldığı söylenip ikinci sene ücret talep ediliyor. Sağlık Müdürlüğü'nden geldiklerini söyleyerek tüketicinin rahatsızlıklarından dolayı kullanması gereken ilaçları para karşılığında satıyorlar.
Milli Eğitim'den geldiklerini söyleyerek çocukların eğitimi için ücretsiz ders verdiklerini söylüyorlar ve bir kağıt imzalatarak tüketiciyi dolandırıyorlar.
Mesaj yoluyla veya kendilerini savcı ve polis olarak tanıtarak vatandaşları dolandırıyorlar. Hediye kazanıldığını söyleyerek dolandırıcılık yapıyorlar.
Tüketici haklarını korumak ve bankalardan çekilen kredilerin masraflarını alacaklarını söyleyerek, bedavaya verilen dosyaları 90 TL'ye satıyorlar.
Son günlerde yaygın olan bir dolandırıcılık türü ise Jigololuk. Bu çok fazla kişinin dolandırıldığı ama şikayetçi olamadığı bir dolandırıcılık yöntemi. 'Ayda 5 bin TL kazanmak ve dul bayanlarla birlikte olmak ister misin?' sloganı ve reklamıyla başlayıp kayıt için hatırı sayılır bir para alınıp, bir daha irtibat kurulamıyor. Bu dolandırıcılık türünde de vatandaş afişe olmamak için şikayetçi olmuyor. Bu tür dolandırıcılık yöntemi de çok arttı ve bazı mağdurlar vatandaşların bu konuda bilinçlendirilmesi ve uyarılması için bize ulaştı."

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

BİZE ULAŞIN