Kadın avukatlar erkekleri tiplere ayırıp maketleriyle şiddeti kınadı

Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu avukatları, Türkiye’de kadına yönelik şiddeti yaptıkları basın açıklaması ve sergi ile kınadı.

Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında, adliye binası önünde basın açıklama yaptı. Kadın hakları kurulu adına basın açıklaması yapan Gamze Ökte Kılıçkap, 25 Kasım'ın dünyanın her yerinde kadınlara ve kız çocuklarına yönelik giderek artan cinsiyete dayalı şiddetle mücadeleye dikkat çekmek amacıyla özel bir yeri olduğunu söyledi.
Kadına yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğunu aktaran Kılıçkap, " Hangi yasayı getirirsek getirelim ailede ve toplumda çocukların cinsiyetçi yetiştirilmesi sorunu aşılmadan, temel eğitimde, hatta ana sınıfında bu yönde eğitim metodlarıyla dersler verilmeden, toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmandan yasaların bir anlamı kalmamakta, her gün çığ gibi büyüyen kadına yönelik şiddetin ve öldürmenin önüne geçilememektedir. Kadınlara yönelik şiddetin büyümesinin bir nedeni de sanıklar lehine uygulanan indirimlerin erkeklik indirimlerine dönüştürülmesidir. İndirimler doğru uygulanmamaktadır" dedi.
Yerel ve ulusal medyaya 2015 yılında yansıyan haberlerden örnekler veren Kılıçkap, " Bu yılın ekim ayına kadar erkekler, 236 kadını boşanmak istedikleri veya evlenmek istemediği için öldürdü. Kadına yönelik şiddet artarak devam etti. 15 kadın ve kız çocuğuna tecavüz edildi, 5 kadın ve kız çocuğuna zorla fuhuş yaptırıldı,29 kadın yaralandı, 6 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulunuldu. Öldürülen kadınlar arasında koruma altında bulunanlar, hatta katili hakkında 3 kez koruma kararı çıkartmış olan da vardı. Adalet mekanizmasındaki eşitsizliği gidermek için kadına yönelik şiddetle mücadele için hazırlanan Ulusal Eylem Planı hızla ve kararlı bir şekilde devlet politikasıyla hayata geçirilmelidir" ifadelerine yer verdi.
Avukatlar ardından adliye sarayı içinde kadına yönelik şiddetin erkek maketleriyle ve çeşitli yaftalarla resmedildiği sergiyi gezdi. Kadın avukatlara erkek avukatlarda destek verdi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın avukatlar erkekleri tiplere ayırıp maketleriyle şiddeti kınadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN