Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadın kuaförü genç kız oto lastikçi oldu

İzmir’de kadın kuaförlüğü yaparken mesleğini bırakan 28 yaşındaki genç kız, erkek işi olarak bilinen oto lastikçisi oldu. Genç kız işyerinde ‘Tuğçe Usta’ olarak anılmaya başlandı. Oto lastikçi olan Tuğçe Pehlivanoğlu, balans ayarından rot ayarına, lastik değişimden tamirata kadar pek çok şeyi başarıyla yapmasıyla artık ‘Tuğçe Usta’ olarak anılıyor.

İzmir'de yaşayan 28 yaşındaki Tuğçe Yılmaz Pehlivanoğlu, 12 yıl önce ortaokulu bitirdikten sonra kuaför çırağı oldu. Estetisyenlik ve kadın kuaförlüğü belgelerini aldıktan sonra kuaför dükkanı açan genç kadın, iş çıkışlarında tamirci dükkanı olan eşi Hakan Pehlivanoğlu'nun yanına gidiyordu. Eşini beklerken bir yandan da onu izlemeye koyulan genç kadın, bir süre sonra kuaför dükkanını kapatarak eşinin yanında oto lastik ustalığı işini öğrenmeye başladı. Kadınlara hitap eden narin bir meslekten, çok tezat olan oto lastikçiliğe geçtiğini ve ilk başlarda eşi dahil kimsenin işin üstesinden gelemeyeceğine inandığını anlatan genç kadın, artık kendisinin 'Tuğçe Usta' olarak anılmaya başlandığını söyledi.
'Benim için çocuk oyuncağı"
Balans ayarından rot ayarına, lastik değişimden tamirata kadar pek çok şeyi başarıyla yapabildiğini belirten genç kadın, "İlk başta narin bir mesleğim vardı yapısı gereği bayanlarla uğraşıyordum. Çok tezat bir geçiş yaparak bu tabuyu yıkarak lastikçi oldum. Eşim ilk başta yapamayacağımı düşündü. Daha sonra baktı ki makine başındaki en iyi usta benim, onu da geçmişim, o yüzden yapamadığım yerler de yardımcı oldu Bir zaman sonra tamamıyla tamam oldum ve hiçbir şeyde sınır tanımadım" dedi.
Lastik işinin kendisi için çocuk oyuncağı olduğunu belirten Pehlivanoğlu, "Bir başkaları için çok zor olabilir. Çoğu ağabeylerimiz yolda kaldığı zaman ne yapacağını bilemeyebiliyor ki kadınların bilmemesi çok normal. Ama benim için çocuk oyuncağı. Gerçek şu ki kadınların istediği zaman iş olarak yapamayacağı hiçbir şey yok" ifadelerini kullandı.
"Erkekler bir lastik değiştirirken, ben 4 değiştiriyorum"
İşini aşkla yaptığını belirten genç kadın, erkeklerin egemen olduğu bir sektörde kadın olarak yer almanın gururunu taşıdığını belirtti. Çalışmaktan çok keyif aldığını ifade eden Tuğçe Yılmaz Pehlivanoğlu, "Çok büyük bir aşkla yapıyorum lastikçiliği. Bu konuda çok ciddiyim. Günde en az 20, en çok 50 adet lastik değişimi yapıyorum. Normalde bir lastiğin yarım saatte her şeyi ile yapılması gerekirken, ben yarım saatte bir aracın 4 lastiğini söküp takıp balans ayarını yapıp hazır hale getirebiliyorum. Müşterime hemen anahtar teslim yapabiliyorum" diye konuştu.
"İlk başta güvenmiyorlar"
Gelen müşterilerin ilk bakışta kendine güvenmediğini anlatan genç kadın, "Lastikleri yaparken zaten lastikler bir yerde ben bir yerde uçuyorum. Bütün müşterilerim de bundan çok memnun, hiç kimseyi bekletmeden, hemen işlerini halledip gönderiyorum. Zaten ilk gelen müşterilerimiz çok şaşırıyor, 'Sen mi yapacaksın' gibi şeyler soruyorlar. İşin sonunda ustalığı görünce de hiç şüpheleri kalmamakla beraber, tekrardan bana geliyorlar" dedi.
Üçkuyular semtindeki bir benzin istasyonunun içerisinde adını taşıyan tamirhanede hizmet veren Tuğçe Yılmaz Pehlivanoğlu, kendisini sürekli meraklı gözlerle izlendiğini ve görenlerin şaşkınlıkla birbirlerini dürterek kendisini gösterdiklerini dile getirdi.
Güç isteyen bir sektörde çalışmasına rağmen kendini daha da geliştireceğini belirten Pehlivanoğlu, hayalinin de büyük lastik firmalarının reklamlarında oynamak olduğunu sözlerine ekledi.
"Hem evde yemek yapıyor hem de araba tamiri yapıyor"
Genç kadının eşi Hakan Pehlivanoğlu ise çok şanslı bir eş olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
"Şu anda çok güzel şekilde lastik tamir edebiliyor, aracın tamirlerine bakıp araç hakkında her işi yapabiliyor. Vallahi çok şanslıyım. Hem evde yemek yapıyor hem dükkanı temizliyor hem evi temizliyor araba tamir ediyor. Her işi yapıyor. Ben eşimle gurur duyuyorum, çok güzel bir usta aynı zamanda."
"Bir bayan daha sağlam yapıyor"
Genç kadını ilk gördüğünde çok şaşırdığını ancak arabasını bir yıldır ona tamir ettirdiğini anlatan Hasan Pehlivan da "İlk geldim şaşırdım. Bir bayan lastikçi arabamı tamir edecek, ilk defa gördüm şok oldum. Ama yaptı. Bir senedir geliyorum buraya memnunum. Bir kadın eli daha güvenli daha sağlam. İki aracım var ikisini de ona yaptırıyorum. Bir bayan daha sağlam yapıyor. Kadınlar elini hangi işe atsa başarılı oluyor" diye konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın kuaförü genç kız oto lastikçi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN