Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karadeniz'de yöre halkı kendi yaptıkları otellerden şikayetçi

Dik yamaçları, muhteşem orman örtüsü, vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi'nin önünü kapatmasıyla oluşmuş doğal göl görüntüsü ile beğeni topluyor. Uzungöl, bu açıdan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olurken, 40 yıl önce çevresi mısır tarlaları ile çevrili olan gölün bu günlerde ise çevresi turistik tesis, otel ve pansiyonlarla dolu. Bölgedeki otopark sorunu ise cabası.

40YIL ÖNCE 32 YATAK KAPASİTESİ VARDI, ŞİMDİ 5 BİNE ULAŞTI...
İsmi Uzungöl ile özdeşleşen ve Uzungöl'ü turizme kazandırmak için, 50 yıldır maddi ve manevi birçok fedakarlıkta bulunan İnan Tesisleri'nin sahiplerinden Dursun Ali İnan, 40 yıl önceki Uzungöl'ün bir mısır tarlasını andırdığını söyledi. Verdiği turizm uğraşının anlatan İnan, ilk yıllarda verdiği uğraşlar nedeniyle 'deli' damgası yediğini belirterek, "1974 yılında iki odalı bir evim vardı. Uzungöl'e gelen misafirleri para almadan evimin bir odasında ağırlardım. 1980'li yıllarda borç parayla iki tane 16 yatak kapasiteli bungolov tipi ev yaptırdım. 32 yatak kapasiteli küçük tesisimiz bir zaman sonra turistlerin yoğun taleplerini karşılayamaz hale geldi. Bu kez komşuların evlerini para vererek turistler için kiralamaya başladım. Elde ettiğim kazancın büyük bir bölümünü yine Uzungöl'e, yeni tesislere ve çevre düzenlemelerine harcadım. 40 yıl önce 32 yatak kapasitesi bulunan Uzungöl'de şimdi yaklaşık 5 bin yatak kapasitesi ile 100'ün üzerinde tesis var. Binlerce kişi bu sektörden yörede ekmek yiyor" dedi.

MADDİ ANLAMDA KAZANDIK AMA FİZİKİ YAPI YOK OLUYOR
Yaklaşık 20 yıldır Uzungöl'de imamlık yapan Ahmet Şahin ise Uzungöl'ün fiziki yönden yüzde yüz değiştiğini, bu değişimin bir çok sorunu da beraberinde getirdiğini söyledi. Şahin, "Doğdum doğalı buradayım. 20 yıldır da imam olarak burada görev yapmaktayım. Uzungöl'de fiziki yönden yani yapılaşma bakımından yüzde yüzlük bir değişiklik oldu. Maddi yönden belki bir kazanımlar oluyor ancak manevi, fiziki ve yapılaşma yönünden berbat denilebilecek kadar çarpık yapılaşmalar olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.

ARAPLAR YÜKSEK FİYATLARDAN YAKINIYOR
Geçen seneye oranla Arap turistlerin azaldığını da kaydeden Şahin, "Arap turizmi konusunda geçen seneye göre epey bir azalma olduğunu gözlemliyorum. Arap turizmi konusunda inanılmaz yanlışlar yapılıyor. Biz imam olduğumuz için çok sayıda Arap turistle tanışma fırsatımız oldu. En büyük şikayetleri tesislerde kendilerinden alınan yüksek ücretler olduğunu söylüyor. Gerek tesis gerekse oda fiyatları konusunda bazen Arap turistlerden astronomik rakamlar talep ediliyor. Bunu Arap kardeşlerimiz bize söylediklerinde söyleyecek söz bulamıyoruz" şeklinde konuştu.

PLANSIZ İMARLAŞMA RAHATSIZ EDİCİ BOYUTTA
Yöreyi ziyarete gelenlerden bazıları daha önce de Uzungöl'e geldiklerini ancak burayı eski güzelliğinde bulamadıklarından yakınırken, özellikle düzensiz imarlaşma Uzungöl'ün görüntüsünü bozduğunu ifade ettiler.
ARKADAŞINA GÖNDER
Karadeniz'de yöre halkı kendi yaptıkları otellerden şikayetçi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN