Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kars'ın soğuk havası akbabayı dondurdu

Sibirya soğuklarının hüküm sürdüğü Kars-Göle Karayolu’nda bir kara akbaba donarak öldü.

Kars-Göle karayolunda yol kenarından akbaba gören sürücüler araçlarından inerek yaralı olduğunu düşündükleri akbabaya yardım etmek istediler. Ancak hareketsiz duran akbabanın daha sonra ölü olduğu anlaşıldı.
Kars-Göle Karayolu'nda eski 20'leri bulan soğukta donarak öldüğü tahmin edilen kara akbabanın bu zamana kadar bölge de nasıl kaldığı ise merak ediliyor.
"KANATLARI AÇILINCA İNSAN KADAR OLDU"
Muhtemelen hasta olduğu tahmin edilen ve havaların soğumasıyla birlikte sıcak bölgelere gidemeyen kara akbabanın aşırı soğuklardan dolayı donarak öldüğünü ihtimali üzerinde duran sürücüler, akbabanın kanatları açıldığı takdirde bir insan boyunda olduğunu belirttiler. Kucaklarına aldıkları donmuş akbaba ile fotoğraf çekilen sürücüler ise dikkat çekti.
Sürekli Kars-Göle Karayolunu kullandığını ifade eden Ömer Terim, bölgede akbabaların pek görülmediğini belirten Terim, akbabanın bu zamana kadar kalmasına anlam veremediğini söyledi.
Ömer Terim, "Bizde pek görülmeyen bir kuş. İlimize zannedersem dışarıdan gelen bir kuş, yaşlı olduğunu tahmin ediyorum. Çünkü sıcakta yaşayan bir kuştur kara akbabalar, göç yolu üzeridir bu bölgesi tahminen gitmek istemiş ancak soğuğa yenik düşerek ölmüştür " dedi.
Öte yandan Havaların soğumasıyla birlikte eksi 20 derece soğukların hüküm sürdüğü bölgede, kara akbaba'nın açlıktan veya soğuktan donarak öldüğü tahmin ediliyor. Akbaba'nın vücudunda yara izi olmaması ise donarak öldüğünü ihtimalini güçlendiriyor.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Kars'ın soğuk havası akbabayı dondurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN