Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazada felç kalan kadın okçuluk şampiyonu oldu

Karaman’da yaşayan ve 5 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum olan 45 yaşındaki Hacel Allı'nın okçuluk sporunda gösterdiği başarı takdir topluyor. Hacer Allı, bu yıl Antalya’da yapılan Mastırlar Türkiye Şampiyonasında Türkiye üçüncüsü oldu.

"BU SPORA BAŞLAMAMDA EN BÜYÜK DESTEKÇİM KIZIM OLDU"
Kızının tavsiyesi üzerine 1 yıl önce okçuluk sporuna başladığını anlatan Hacer Allı, "Evde çok yalnız kaldığım için bunalıma giriyordum. Bu şekilde ben nasıl yaşarım diyordum. Sonra kızım beni bu spora yönlendirdi ve şimdi çok rahatım. Burada geliyorum stresimi atıyorum ve rahatlıyorum. Yani herkese öneririm. Özellikle engelli kişilerin evde kendi kendilerine kapanmasını istemem. Çok güzel birşey. Bizim de hayatta yaşama hakkımız var. Yani düşünürlerse çok iyi olur kendileri açısından. Güzel bir şeydi. İlk defa böyle bir yarışmaya katıldım. Her daldan insanlar vardı ve her seviye de insanlar vardı. Yani kendim şaşırıyorum açıkçası, bu dereceye kadar geldiğim için. Bir yıl içerisinde bir üçüncülük elde ettim. İnşallah ilerleyen dönemlerde daha yüksek hedefler elde ederiz. İki kızım var. Büyük kızım bana her konuda destek oldu" diye konuştu.

"ANNEMLE GURUR DUYUYORUM"
Annesinin felç kalmasının ardından çok yalnız kaldığını söyleyen kızı Mukaddes Gümüş de, "Annem çok yalnızdı, içine kapanıktı. Bir engelli bireyin yapabileceği en iyi spor okçuluktu. Çünkü diğer spor branşlarıyla uğraşması çok zordu. O yüzden araştırdım ve öğrendim, okçuluk sporuna yönlendirdim. Çok gurur duyuyorum. Çünkü 45 yaşındaki bir kadının daha 1 yıllık çalışması sonucunda bir üçüncülük elde etti. Bunu hiç kimse başaramamıştır. Bunu benim annem yaptı ve onunla gurur duyuyorum" dedi.

"BAŞARISI BİZİ GURURLANDIRDI"
Sporcuları Hacer Allı'nın kısa sürede başarı elde etmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyen Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık da, "Hacer Allı sporcumuz bize rehabilitasyon amaçlı başvurdu. 1 yıl içerisinde güzel derecelerimiz oldu. Buradan Mastırlar grubu Türkiye Şampiyonasına gitti ve Türkiye üçüncülüğü elde etti. Ama inşallah biz daha iyi dereceler bekliyoruz. Biz Gençlik Spor İl Müdürlüğü olarak elimizden geldiği kadar destek vermeye çalışıyoruz. Tabi ki tüm ihtiyaçlarının tamamını her ne kadar karşılayamasak da elimizden geldiği kadar her konuda yanında olmaya çalışıyoruz. İnşallah bundan sonra müdürlük olarak, bakanlık olarak bundan sonra ki çalışmalarında olsun, malzeme konusunda olsun her türlü desteği vereceğiz. Burada ben yine engelli vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Mutlaka bize başvuru yaptıklarında biz okçuluk şu anda gerçekten de hem mehteranlar grubu olsun hem diğer gruplarımızda olsun güzel bir spor ve rehabilite edici bir spor. Buraya gelerek bunlara her konuda destek olacağımızı bilmelerini istiyoruz. Biz Gençlik Spor İl Müdürlüğü olarak dediğim gibi diğer branşta olduğu gibi okçulukta da Karaman'da elimizden geldiği kadar başarı elde etmeye ve o insanları buralara çekerek evdeki boş vakitlerini sıkıntılarını gelip burada atmalarını sağlamaya çalışacağız" diye konuştu.
Hacer Allı'nın hocası Recep Batman ise Hacer Allı'nın 45 yaşında aldığı başarıdan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, bundan sonraki yarışmalarda da Hacer Allı'dan başarılar beklediklerini söyledi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazada felç kalan kadın okçuluk şampiyonu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN