Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kelle yılbaşı hindisini yenecek

Adana’da 36 yıldır faaliyet gösteren ve Avusturya’ya dahi ‘kelle’ gönderen paça salonu yetkilisi, her yılbaşı aldıkları kelle siparişinin arttığını belirterek “Hindi olayı yavaş yavaş kalkacak artık” dedi.

Yılbaşı geceleri kızarmış hindi geleneği, Adana'da yerini kızarmış kelleye bırakıyor. Seyhan ilçesindeki Sular Yolu Caddesi'nde faaliyet gösteren bir paça salonunun vitrinini 36 yıldır her yeni yılda süsleyen "Yılbaşına Özel Kızarmış Kelle Siparişi Alınır" afişi, dikkat çekiyor.
Paça salonu yetkililerinden Yılmaz Alptekin, kelle etinin beyaz etten daha sağlıklı olduğunu belirterek "Kellenin özelliği başka, onu yemesinin zevki başka" ifadesiyle kellenin kendine has bir müşteri kitlesi olduğunu ifade etti.

"ÖNCE PAÇA SONRA MAÇA"
Yılbaşı gecesi kelle satışlarının artık bir gelenek haline geldiğine değinen Alptekin, "Her zaman diyoruz; 'Önce paça, sonra maça.' Kelleyi evde herkes hazırlayamaz. Kendine has bir özelliği var. Et lezzeti var. Hindiyi her zaman yersin ama kelleyi yiyemezsin. Her yılbaşı gecesi özel müşterilerimiz önceden sipariş veriyor, ödemesini yapıyor, 'şu saatte gelsin' diyor ve hazırlayıp gönderiyoruz" diye konuştu.
Her yılbaşında aldıkları kelle siparişi sayısının arttığını dile getiren Yılmaz Alptekin, şöyle devam etti:

"BİLMEYEN ŞEHİRLER VAR"

"Kelle, hindiden daha ekonomiktir. Bu parçayı her zaman yiyemezsin. Geçen sene yılbaşında 70 civarı kelle sattık ancak bu sene daha 3 gün oldu sipariş almaya başlayalı, 40 tane sipariş geldi. Kelle satışı gittikçe artıyor, hindi olayı yavaş yavaş kalkacak artık. Kelle-paça dediğin zaman Adana geliyor akla ilk önce. Kelleyi bilmeyen şehirler var. Buradan paket yapıp gönderiyoruz İstanbul'a. Avusturya'ya bile gönderdik."
Kızarmış kellenin fiyatlarına da değinen Alptekin, kemikli kellenin 20, özel hazırlanmış 'buğulama pizza kelle'nin fiyatının ise 26 lira olduğunu kaydetti.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Kelle yılbaşı hindisini yenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN