Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kenelere karşı tavuk ve kaz besliyor

Sağlık Bakanlığı’nın kene alarmı verdiği 9 il arasındaki Amasya’da Küçük Sanayi Sitesi esnafı; kene, akrep gibi zehirli böceklere karşı tedbir amacıyla tavuk, kaz ve ördek besliyor.

Sağlık Bakanlığı; Orta Anadolu, Orta Karadeniz, Kelkit Vadisi başta olmak üzere Gümüşhane, Tokat, Sivas, Çorum, Yozgat, Kastamonu, Karabük, Çankırı ve Amasya'da kene riskinin yüksek iller ilan etti.
Bakanlığın kenelere karşı, kene çıkarma seti yerine beyaz tülbent dağıtacağı haberini okuduğunu belirten Amasya Küçük Sanayi Sitesi esnaflarından Safa Yılmaz, "Bizim izlediğimiz yöntemle bunlara gerek kalmayabilir. Biz birkaç yıldır yetiştirip etrafta yayıldığımız tavuk ve kazlar sayesinde kene ile mücadele ediyoruz. Çevremiz orman olsa da bu yöntem etkisini gösterdi ve sitemizde kene, akrep ve diğer haşere görülmez oldu" dedi.
Hobi olarak yetiştirdikleri tavukların yumurtalarını da torunlarına götüren Yılmaz, "Zararlı böcek, kene ne varsa hepsini yiyorlar. Amasya sanayisinin kenesavar tavukları bunlar. Amasya sanayisinde kene olayı pek görünmüyor. Oda tavuklarımızın sayesinde" dedi.
Kazların da gün boyu sitenin etrafını dolaştığını anlatan 35 yıllık kaporta ustası Yılmaz, esnafların yüzde 70'e yakınının kümeslerinde tavuk, kaz ve ördek beslediklerine değindi.
Kümesinde çok sayıda tavuk ve kaz besleyen mobilya atölyesi sahibi Fuat Eriş de, "Çiftlik sahibi arkadaşlarım var. Kene olduğunu söyleyenlere buradan 8'er, 10'ar tane tavuk verdiğim verdiğim zamanlar oluyor" diye konuştu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Kenelere karşı tavuk ve kaz besliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN