Kitaplarını mezarında yazıyor

Eskişehir’de yaşayan emekli Yüksek Makine Mühendisi Basri Köseler, yazdığı 145 kitapla gençlere örnek olmaya devam ediyor. Eskişehir’de bahçeli tek katlı bir evde yaşamını sürdüren 68 yaşındaki Basri Köseler, 30 senedir yaklaşık 145 kitap yazdı. Üstelik Köseler, 63 yaşında evinin bahçesine kazmış olduğu tevekkül mezarı yaptı. Ölümü unutmamak için bu tür bir yöntem izleyen Köseler, bazı kitaplarını ise gelen ilham sonucunda bu mezar içinde yazmış. Ölene kadar kitap yazmaya devam edeceğini ifade eden Köslerin yazmış olduğu kitapların hepsi ise el yazısı. Bilgisayar kullanmayı tercih etmeyen Basri Köseler, elle yazdığı kitapları daha sonra fotokopi çektirip ciltletiyor. Gösterişsiz sade bir yaşam sürmeyi tercih eden Köslerin gençlere tavsiyesi ise, çok okuyup, çok çalışmaları.

Yaklaşık 30 yıldır 145'inci kitabını yazdığını ifade eden Köseler, "Kitapların 50 cildi kendi mesleğim olan mühendislikle ilgili. Geri kalanı roman, şiir, hikaye, araştırma ve deneme türünden. Yazdığım kitaplardan birer fotokopi çektirip kenara bırakıyorum. Kitapları yayınlamak için hiç uğraşmıyorum çünkü 70'li yıllarda denedim hayal kırıklığına uğradım. Kitaplarımda gençler vatanda sevgisini, fedakarlığı, aile sevgisini, insana saygıyı, insana hizmetin güzelliğini, mazlum milletin duasını almayı bulurlar. Teknik kitaplarımda da, şiirlerimde de, romanlarımda da, bu konulara değindim. Mühendislikte yazılmamış olan kitaplar vardı. Bunu meslektaşlarım bilirler. Mesela kantarların kitabı yoktur" diye konuştu.

"GENÇLER AZ UYUSUN ÇOK OKUSUN"

Gençlere de tavsiyelerde bulunan Mühendis Köseler, "Gençlere, çok çalışmalarını, çok okumalarını, az uyumalarını ve az yemek yemelerini tavsiye eden… "Bunları bütün öğrencilerime 35 yıldır tavsiye ediyorum. Öğrencilerimden bunu kapanlar var. Amerika'da kürsü sahibi profesör öğrencim var" dedi.

"MİLLETE FAYDALI OLACAK KİTAPLAR YAZALIM"

Günde 20 saat çalıştığını belirten Köseler, sözlerine şöyle devam etti: "63 yaşına ulaştıran Rabbime şükürler olsun. Resullah'tan fazla yaşamayı biz Müslümanlar utanır. Hoca Ahmet Yesevi dedemiz bize örnek olmuş, öyle yapmıştır. Biz de onun yolunda öyle yaşamayı tercih ediyoruz. 63 yaşından sonra mal, mülk, şan şöhret lazım değil. Rabbim faydalı olacak kadar ömür versin. Millete faydalı olacak kitaplar yazalım, projeler üretelim. Ben günde 20 saat çalışıyorum. Sabah gün doğmadan başlarım işe, gece geç vakitlere kadar çalışırım."

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Kitaplarını mezarında yazıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN