Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kocasının kalbini kendi elleriyle taşıdı

Kocaeli’de önceki gün hayatını kaybeden Ünal Emre'nin bağışlanan organlarını eşi İkbal Emre kendi elleriyle ambulansa taşıdı. Bağışlanan organlar 5 kişiye umut oldu.

Kocaeli Emlakçılar Derneği (KEM-DER)'nin kurucu başkanı Ünal Emre'nin (50) beyin kanaması sonucu kaldırıldığı özel hastanede önceki gün beyin ölümü gerçekleşti. Eşi İkbal Emre ve çocukları örnek bir davranış sergileyerek Ünal Emre'nin organlarını bağışladı. Kocaeli Üniversitesi'nde bulunan organ bağış merkezi de organların hasarsız olarak alınabilmesi için büyük çaba harcadı. Yapılan analizler sonucunda Emre'nin organlarının uyum sağlayabileceği 5 hasta için doktorlar hastaneye geldi. Kocaeli'de özel bir hastanede gerçekleşen başarılı bir operasyon sonucu alınan Ünal Emre'nin kalbi, eşi İkbal Emre ve beraberindeki görevliler tarafından ambulansa götürüldü. Eşinin kalbini başka insanlara umut olması için gönderdiğini belirten İkbal Emre, gözyaşlarına hakim olamadı.
Sabah kadar süren çalışmaların ardından Ünal Emre'nin kalbi İstanbul Ataşehir Koşuyolu Hastanesi, böbreği İstanbul Medicana Beylikdüzü Hastanesi, karaciğeri İstanbul Ataşehir Memorial Hastanesi, Korneası Umuttepe Tıp Fakültesi Hastanesi'nde birer hastaya gönderildi. Emre'nin diğer böbreğinin alıcısı ise yapılan doku testinden sonra belli olacak.

TOPRAK DEĞİL HAYAT OLSUN
Eşinin organlarını elleriyle ambulansa teslim eden İkbal Emre, "Herkese yardım enden bir insandı. Biz ona layık bir törenle veda etmek istedik. Ona yakışan da başka insanlara umut olmaktı. Evet acımız çok büyük. Ben aşkımı kaybettim. Ama onun yüreği başkasında umut olacak. Çünkü kocaman bir yürek kocaman bir insan. Adam gibi adamımı kaybettim. Çocuklarımın babasını kaybettim. Acılar çok büyük oluyor. Ama biz acımızı yenmeliyiz ki organlar başka acıları çeken insanlarda umut bulsun, toprak olmasın. Torağa verdiğimiz şey beden. Ama hayata kazandığımız şey o bedenden gelen umut ışığı. İnşallah eşim birilerine ışık olsun. Kendi de ışık içinde uyusun" dedi.

"PAYLAŞALIM, BÖLÜŞELİM, DERTLERİMİZE DERMAN OLALIM"
Eşinin kalbini nakil için gönderen İkbal Emre ambulansın hareket etmesiyle gözyaşları eşliğinde "Güle güle aşkım. İnşallah şifa olacaksın kardeşlerine, güle güle" diye seslendi. İkbal Emre, "Ünal Emre adam gibi adamdı. O kadar büyük bir yürek gönderdim ki giden kardeşlerime şifa olsun. Biz Türkiye olarak lütfen artık birleşelim, her şeyimizi paylaşalım. Herkes birbirinin derdine derman olsun lütfen. Benim eşim hep bunu istedi. Paylaşalım, bölüşelim ama birbirimizi bölmeyelim. Lütfen birlik olun. Hasta kardeşlerimize şifa olun" dedi.
İkbal Emre, organ nakil işlemlerinde emeği geçen bütün hastane çalışanlarına da teşekkür etti.
Yapılan bu nakil işlemi ile Türkiye'de ilk defa özel hastaneden organ nakli verici durumunda gerçekleştirildi. Özel hastanelerde bu zamana kadar organ nakillerinde alıcı için operasyonlar gerçekleştirilirken organ vericisi olarak ilk defa operasyon yapılmış oldu.
Öte yandan 2 çocuk babası olan Ünal Emre'nin cenazesi tamamlanan işlemlerinin ardından ailesine teslim edilerek Derince Merkez Camii'nde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Derince Merkez Mezarlığında toprağa verildi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocasının kalbini kendi elleriyle taşıdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN