Konteyner sınıfta ders başladı

Bir haberle gündeme gelen Van’ın Gürpınar ilçesi Sevindik Mahallesi’ne bağlı Toygun Mezrası’ndaki tek odalı evde eğitim gören öğrenciler kurulan konteynerde ders başı yaptılar.

Geçtiğimiz günlerde kamuoyunun gündemine oturan 'Tek Odalı Evde Eğitim' başlıklı haber ses getirdi. Uzun yıllardır mezrada okulun olmayışından dolayı Çerkez Samanlı isimli vatandaş, 7 öğrencinin eğitimden yoksun kalmamaları için kendi evini okula dönüştürmüştü. Van Milli Eğitim Müdürlüğü ise okula tabelasını asarak, mezraya vekil öğretmen göndermişti. Toz içerisinde ve camları kırık bir şekilde eğitim öğretime başlanılan okulun İHA tarafından gündeme getirilmesiyle Van Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçerek, mezraya öğrenciler için konteyner kurdu. Yaz aylarına kadar geçici olarak burada ders görecek olan öğrencilere, güzel bir okulun inşa edileceği açıklandı.
"ARTIK ÜŞÜMEYECEĞİZ"
Sabah saatlerinde Gürpınar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü gözetiminde mezraya getirilen konteyner, ustalar tarafından birkaç saat içerisinde monte edilerek okula dönüştürüldü. Konteyner okulun kurulması ile birlikte sevinç içerisinde okul malzemelerini yeni yerlerine taşıyan öğrencilerin mutlulukları yüzlerine yansırken, zaman zaman birbirleri ile yarıştılar. Konteynerde öğretmenleri ile birlikte ilk derslerini işlemeye başlayan çocuklar, mutluluklarını dile getirirken, artık üşümeyeceklerini ve boğazlarına toz dolmayacağını ifade ederek, kendilerine konteyner getirilmesinden dolayı yetkililere teşekkürlerini dile getirdiler.
"GELECEK YAZ OKULUMUZUN İNŞASI BAŞLAYACAK"
Geçen yıldan itibaren Van Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kendilerine okul yapacaklarının bunun için ekiplerin burada gerekli keşif çalışmalarını yaptıklarını anlatan Sevindik Mahallesi Muhtarı Maşallah Dinçer, "Keşif sırasında okul belirleme yeri konusunda anlaşmazlık çıktığı için o yıl okul yapımı iptal oldu. Bu konuda milli eğitim bizimle ve mezramızla çok ilgilendi. Ama o yıl arsayı temin edemedik, çünkü tapulu arazi olması gerekiyordu. Çok şükür arsayı bu sene temin ettik. İnşallah önümüzdeki yıl okul yapımına başlanacak. Çocuklarımızın eğitimleri için şu an geçici olarak milli eğitim bize konteyner getirdi. Yaz aylarına kadar öğrencilerimiz burada eğitim görecekler. Allah büyüktür, inşallah okulumuza kavuşacağız.'' dedi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Konteyner sınıfta ders başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN