Konuşmayı öğrenmeden Kur'an-ı Kerim'i ezberledi

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 5 yaşındaki Zehra, Kur’an-ı Kerim’in 33’üncü cüzü ve birçok sureyi ezbere okuyor. Okuma yazma bilmeyen ve konuşmakta zorlanan Zehra’nın bu yeteneği görenleri şaşırtıyor.

Suriye'nin Idlib kentinde yaşayan Mısri ailesi, iç savaştan kaçarak 5 çocuklarıyla birlikte geçtiğimiz yıl Aydın'a yerleşti. 10 yaşındaki ablası Fatıma ile birlikte Yavuz Selim Camisi'nde devam eden Yaz Kur'an Kursu'nun en küçük öğrencisi olan Zehra, sevimliliği ve çok nadir görülen yeteneğiyle kursun gözbebeği oldu.
Okuma yazma bilmeyen ve konuşmakta hadi zorlanan Zehra, Kur'an-ı Kerim'in 33'üncü cüzünün yanı sıra büyüklerin dahi ezberlemekte zorlandığı Mülk, Vakıa, Ayetel Kürsi ve birçok sureyi kapsayan aşrı ezbere okuyor. Çok ender görülen bir yeteneğe sahip olan minik kızın, anne e babası Kur'an okurken defalarca kez dinleyip bu kadar geniş bir ezberi hafızasına alması hocaları ve arkadaşları tarafından takdirle karşılanıyor.
SURİYE'YE DÖNMEK İSTEMİYOR
Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye geldiklerini ifade eden minik Zehra, birkaç kelimelik Türkçesiyle Türkiye'yi ve camileri çok sevdiğini söyledi. Savaştan kaçtıklarını ifade eden Zehra, Türkiye'ye çok alıştıklarını, savaş bitme bile ülkelerine dinmek istemediklerini belirtti.
Suriyeli Zehra'nın Yaz Kur'an Kursu'nun en küçük ve zeki öğrencisi olduğunu kaydeden Yavuz Selim Camisi İmam Hatibi Bünyamin Aşçı, Zehra'nın savaştan sonra Aydın'da göç eden Suriyeli ailenin beş çocuğundan en küçüğü olduğunu söyledi. Zehra'nın Kur'an-ı Kerim'deki birçok süreyi ezbere bildiğini belirten Aşçı, "Zehra, zor olarak tabir edebileceğimiz ve imamların da ezberle yükümlü olduğu Vakıa Suresi, Tebareke diye bildiğimiz Mülk Suresi, Amme ve 30'uncu cüzü ezbere biliyor. Surelerin birçoğunu ben dinledim, hakikaten çok güzel okuyor. Beni şaşırtan, Zehra'nın Kur'an-ı Kerim'i bilmemesine rağmen bu süreli ezbere biliyor olması oldu. Araştırdığımda, Zehra'nın bu süreleri anne ve babasını dinlerken ezberlediğini öğrendim. İnsan Vakıa Suresi gibi 3-4 sayfalık uzun bir sureyi günde kaç kere dinlediği ki ezberleyebildi; bu şaşılacak bir durum. Bu noktada kendisini çok takdir ediyorum" dedi.
5 yaşındaki bir çocuğun bu kadar ezber yapabilmesinin pek rastlanılan bir durum olmadığına işaret eden Aşçı, "Zehre gibi ablası Fatıma da birçok sureyi ezbere biliyor. Ben böyle bir olaya bir Bursa'da rastladım ve bir de bu kızımızı gördüm. Yavrumuzun okuma yazma bilmez ve konuşmakta zorlanırken bu kadar sureyi ezbere okumasına mucize diyebilirim. Çok sıkılgan ve konuşmayı sevmeyen sakin bir çocuk olmasına rağmen zor süreleri tıkır tıkır okuyor" diyerek, Suriyeli minik kızı övdü.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Konuşmayı öğrenmeden Kur'an-ı Kerim'i ezberledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN