Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köylülerden insan tacirlerine ibretlik ceza

Yasadışı yollardan yurt dışına kaçmak isteyen mültecilerin geçiş güzergahı, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Bademli köyü sahilleri. Yunanistan’ın midilli adasına 7 mil mesafedeki köyde hemen hemen her akşam mülteciler görülüyor. Köy sakinleri, kaçak geçişi, endişeli gözlerle izliyor. Yaklaşık 2 aydır, bu geçişlere, eli silahlı gruplar eşlik ediyor. Geçtiğimiz gün, köy içerisine gelen 2 insan taciri, burada köylülerle tartışmaya girdi. Araçta silahı fark eden bir köylü, arkadaşlarını da yardıma çağırdı. Köylü, birlik olarak silahlı iki kişiyi yakaladı. Jandarmaya haber veren köylüler, insan tacirlerini kaçmamaları için köy içerisindeki direğe bağladı. Ardından bölgeye gelen jandarma ekipleri, köylülerin yakaladığı iki kişi dışında 3 kişiyi daha köy içerisinde etkisiz hale getirerek göz altına aldı.

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine Bağlı Bademli köyünde, köy sakinleri, yakaladıkları insan tacirlerini elektrik direğine bağladı. Köy sakinleri, bölgede sürekli bu tür faaliyetlerin sürdüğünü belirterek tarlalarına gidemediklerini anlattı.
KÖYLÜLER ÇATIŞMAYA GİRDİ

Bademli köyünde yaşanan olaylar, bu kadarla da sınırlı değil, köylüler, yaklaşık 2 aydır, silahlı grupların tehdidi altında. Yaklaşık 1 hafta önce, köyde yaşayan bir kişi, köyün yukarısındaki bağ evine geldiğinde, evin bahçesinde bir grup mülteciyle karşılaştı. Ev sahibinin geldiğini gören gruptan bir kişi, vatandaşa ateş açtı. Yanında bulunan ruhsatlı silahıyla karşılık veren vatandaş da, bir süre insan tacirleriyle çatıştı. Daha sonra köy halkı desteğe geldi. Jandarmanın da olay yerine gelişiyle, gruptakiler yakalanarak göz altına allındı.
KÖYLÜLER KORKUDAN TARLAYA GİDEMİYOR
Silahlı kişilerin, her gece köye geldiğini, hatta bazı vatandaşları tehdit ettiğini de anlatan köy sakinleri, can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle, röportaj ve görüntü vermekten kaçındı. Olayları yaşan bir köy sakini, insan tacirlerini yakalayışlarını anlattı. İsminin açıklanmasını istemeyen köy sakini, "Bir akşam, köy yakınında yine otobüsleri gördük. Her zaman olduğu gibi silahlı adamlar vardı. Daha taksiler ve minibüsler hareketlenmeye başladı. Bir taksi köy içerisine girerek kaçmaya başladı. Farklı bir taksi geldi. Bunlar aracın arıza yaptığını söyledi. Arabaya girdiğinde, adam silahı belinden çıkarıp köylüye doğrulttu. O anda 3-5 kişi olan köy halkı bir anda yığılınca şahsı etkisiz hale getirdik. Daha sonra ikinci kişiyi de kaçırmadan aldık. Jandarmaya haber verdik. Bunların ellerini kollarını bağlayarak direğe bağladık" dedi.
Çatışma anını da anlatan vatandaş, "Evine girmeye çalışan bir köylümüz, evinin bahçesindeki kişilerce taciz atışına uğradı. Bu da karşılık verdi. Sonra biz köyden yetiştik. Etkisiz hale getirdik. Jandarma gelip aldı. Bu silahlı kişiler, Nisan - Mayıs aylarından beri buradalar. Günlerini burada geçiriyorlar" dedi.
Bademli köyü sahili ise, içler acısı halde. Yunanistan'ın Midilli adasına 7 mil uzaklıktaki sahilde bulunan barakalar, mültecilerin barınak yeri haline geldi. Vatandaşlar korkudan buradaki bağ evlerine gidemezken, bu evlerin insan tacirleri tarafından rahatlıkla kullanıldığı öne sürüldü. Ormanlık alanda ise, mültecilerin konakladıkları alanlar, çöpten geçilmiyor. Köylüler, sahilde yaptıkları gezintide, bir şişme bot, can yeleği ve botları şişirmede kullanılan 2 akü buldu. Buldukları malzemeleri gösteren köy sakinleri, "Bu noktada, sürekli bir hareketlilik var. Geçiş güzergahı olduğundan, her çalının dibinden insanlar çıkıyor. Buralarda gezmeye korkuyoruz" dediler.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Köylülerden insan tacirlerine ibretlik ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN